Tegoroczna Inauguracja Roku Kulturalno-Oświatowego 2018/2019, organizowana jak co roku przez Gryficki Dom Kultury, miała wyjątkową oprawę. Połączono ją bowiem z obchodzonym przez placówkę jubileuszem 60-lecia powstania.

60 lat to bardzo długi okres, w trakcie którego nasza placówka miała lepsze i gorsze lata. Dziś to centrum gryfickiej kultury. Nie tylko tej miejskiej. Dzisiejszy Dom Kultury to oprócz budynku, w którym jesteśmy, a gdzie za chwilę otworzymy wystawy poplenerowe Artystycznych Spotkań Przyjaciół, także Galeria Brama, Dom Pracy Twórczej, Baszta Prochowa (punkt widokowy), ale to również 19 świetlic wiejskich, które, na co dzień w mniejszych miejscowościach dbają o lokalne społeczności w tym przede wszystkim dzieci i młodzież – powiedziała pani Róża Szuster.

Obchody 60-lecia Gryfickiego Domu Kultury były bardzo uroczyste.
Obchody 60-lecia Gryfickiego Domu Kultury były bardzo uroczyste.

Zanim jednak symbolicznie odsłonięto przygotowane wystawy, dr Antoni Cieśliński, wieloletni prezes Gryfickiego Towarzystwa Kultury, opowiedział zebranym w ramach „Gryfickich retrospekcji” historię pamiątkowej tablicy, doskonale zresztą znanej osobom, które odwiedzają placówkę. Ta z pozoru niczym niewyróżniająca się płyta wkomponowana w ścianę budynku tuż obok głównego wejścia kryje w sobie bowiem bardzo interesującą historię, której z zainteresowaniem wysłuchaliśmy.

Po zakończeniu prezentacji na scenie zaprezentowały się sztandarowe zespoły GDK: Zespół Piosenki i Ruchu Tarantule, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Red Swing Low oraz Zespół 35+.

Gryficki Dom Kultury ma już 60 lat. Z tej okazji odbyły się uroczyste obchody.
Gryficki Dom Kultury ma już 60 lat. Z tej okazji odbyły się uroczyste obchody                                   

Tą część uroczystości zakończyło wręczenie pamiątkowych medali osobom i instytucjom,  współpracującym z Domem Kultury, wśród których, co z radością chcemy podkreślić, znalazła się również nasza redakcja.

Finałem sobotniego spotkania było otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Gdzieś, w jakimś miejscu…” oraz malarskiej „Pokonywanie ograniczonej przestrzeni”w których m.in. wzięli udział artyści, biorcy udział w zorganizowanych w bieżącym roku już po raz 19 plenerach.

To właśnie w sierpniu, co roku przy pomocy pędzla i aparatu nasi goście „zatrzymują” dla Państwa wszystkie ulotne chwile, które od dziś możecie podziwiać na wystawach – powiedziała pani dyrektor.

Ostatnim akcentem spotkania był natomiast koncert fortepianowy „Fryderyk Chopin – poeta fortepianu” w wykonaniu Dominika Franczuka nawiązujący zresztą w charakterze do obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Poprzedni artykułOstrzeżenie przed silnym wiatrem nad morzem
Następny artykułTTK ogłasza konkurs kulinarny – „Potrawa Pomorska”