Gryfice to miejsce, gdzie łatwo natrafić na interesujące miejsce, atrakcję lub zabytek. Zarówno te znane, jak i te ukryte są warte uwagi!

1Baszta Prochowa

Wybudowana na przełomie XIV/XV wieku jest elementem fortyfikacji miasta. Znajduje się w północno-wschodniej części Starego Miasta (ul. Nabrzeżna), w pobliżu Regi i młyna. Wieża pełniła rolę wieży obserwacyjnej i strzelniczej, stąd wzięła się również jej nazwa, od prochu magazynowanego w jej wnętrzu. Dwie pozostałe wieże nosiły nazwy: Mostowa i Młyńska (już nie istnieją).

Wieża zbudowana jest z cegły, w stylu gotyckim, na planie koła. Wieża była użytkowana w przeszłości przez harcerzy, po dłuższym okresie bez zagospodarowania aktualnie jest udostępniona zwiedzającym. W 2007 roku przeszła renowację.

2Kościół Mariacki

Gotycki kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP z XIII – XV wieku (okres budowy). Kościół został konsekrowany w 1498 roku, wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, składa się z prezbiterium, nawy, wieży i dwóch kaplic (pw. Panny Marii i Mariackiej). Zabytkowe wyposażenie Kościoła to m.in. chrzcielnica romańska z XIII w., gotycki tryptyk z końca XV w., barokowy ołtarz główny, ambona.

Łatwo do niego trafić, znajduje się przy ul. Niepodległości na Starym Mieście w Gryficach.

3Kaplica Św. Jerzego

Zbudowana w XV wieku, obecnie pełni funkcję lapidarium na cmentarzu przy ul. Broniszewskiej. Wcześniej w tym miejscu była kapliczka.

Lapidarium otwarto w Kaplicy o rewitalizacji zabytków w 2007 roku.

4Pałac i Kościół w Rybokartach

Zabytkowy pałac znajduje się nad jeziorem. Jest zbudowany w stylu angielskiego neogotyku i pochodzi z XVIII wieku. Warty zobaczenia jest również park z cennym drzewostanem (jodła kaukaska, modrzew europejski, świerk syberyjski, dęby).

Kościół pw. św. Józefa w Rybokartach pochodzi z XV w., ma bogato wyposażone wnętrze (barokowy ołtarz, trzy obrazy przedstawiające sceny z Nowego Testamentu, epitafia).

5Latarnia Morska w Niechorzu

Jedna z najbardziej znanych latarnii morskich w Polsce, położona w Niechorzu na klifowym brzegu, jest udostępniona dla zwiedzających w czasie sezonu. Wybrzeże rewalskie można podziwiać z wysokiego tarasu widokowego (sama Latarnia ma 45 m. wysokości).

Latarnia została symbolem użytym w filmach (np. „Beata” z 1964), na znaczku pocztowym i w regionalnej sztuce.

6Ruiny Kościoła w Trzęsaczu

Pozostała jeszcze jedna ściana gotyckiego kościoła pw. Św. Mikołaja, który został zbudowany na przełomie XIV i XV wieku w odległości 2 km od morza. Brzeg morski zbliżał się nieustannie do budowli, w 1901 roku zawaliła się pierwsza część kościoła, aktualnie prowadzone są prace mające zabezpieczyć ruinę przed sztormami. Wyposażenie kościoła można zobaczyć w katedrze w Kamieniu Pomorskim i rewalskim kościele (niektóre zabytki są w muzeach w Szczecinie i Berlinie).

To jedyna tego typu atrakcja w Europie.

7Nadmorska Kolej Wąskotorowa

Również spotyka się nazwę Gryficka Kolej Wąskotorowa. Należało do niej 300 km torów (obecnie 176,5 km). Linia biegnie z Gryfic do różnych miejscowości w regionie, m.in. do Niechorza, Pogorzelicy, Trzebiatowa, Golczewa, Stepnicy, Mrzeżyna.

Obecnie czynna jest jedna linia o długości prawie 40 km z Gryfic, przez Trzęsacz, Rewal, Śliwin i Niechorze do Pogorzelicy. W 2010 kolej przewiozła aż 120 tysięcy pasażerów.

Poprzedni artykułInauguracja roku akademickiego w Gryficach
Następny artykułReferendum w Płotach nieważne!