17 marca b.r. o godzinie 15.00 przy Pomniku Zaślubin w Mrzeżynie odbędą się obchody 74. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. Organizatorzy – dowódca 36 DR w Mrzeżynie, Burmistrz Trzebiatowa oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej “Nałęcz” z Trzebiatowa zapraszają wszystkich mieszkańców i turystów.

W 1920 roku w Pucku generał Józef Haller dokonał pierwszych symbolicznych Zaślubin Polski z Morzem. Kiedy w marcu 1945 żołnierze 1 Amii Wojska polskiego dotarli do wód Bałtyku, postanowili powtórzyć ten akt. Największe uroczystości odbyły się w Mrzeżynie oraz w Kołobrzegu.

17 marca 1945 roku na mrzeżyńskiej plaży zgromadzili się ułani z 1 Warszawskiej Brygady Kawalerii (inicjatorem uroczystości był mjr Stanisław Arkuszewski, dowódca brygady), a także delegacje z 2 i 3 Pułku Ułanów, 2 Dywizji Piechoty, 4 Dywizjonu Artlerii Konnej – oraz oddział kawalerii sowieckiej kpt. Ronwalajewa. Rozpoczęły się uroczystości, podczas których wypowiedziane zostały słowa przysięgi:

“Morze, przyrzekamy ci wierność po wsze czasy”

Słowa te wypowiedzieli dwaj kawalerzyści: kapral Sochaczewski oraz starszy ułan Kobyliński. Po złożeniu przysięgi natomiast, stojąc konno w wodzie Bałtyku – wrzucili w jego fale dwa złote pierścienie. Odśpiewano polski hymn, zaintonowano “Rotę”, wystrzelano salwę honorową. Pamiątkami tego wydarzenia są mrzeżyński Pomnik Zaślubin z Morzem oraz pamiątkowa tablica.

To właśnie przy tym pomniku odbędą się tegoroczne uroczystości. W ramach obchodów  odbędzie się IX Rajd Bałtyku Zaślubin z Morzem Koła PTTK Baszta Kaszana w Trzebiatowie.