Rozpoczyna się sezon grzewczy, a wraz z nim zagrożenia, pozornie niewidoczne. Jednym z nich jest czad, czyli tlenek węgla który jest silnie trującym gazem.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gryficach informuje, że od początku września 2015 r. do 14 listopada 2016 r. w powiecie gryfickim odnotowano 18 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla (7 miało miejsce w gminie Gryfice, 7 w gminie Trzebiatów, 3 w gminie Płoty i 1 w gminie Rewal). W wyniku tych zdarzeń 7 dorosłych oraz 6 dzieci zostało poszkodowanych.

Najczęstszymi przyczynami wystąpienia zagrożenia były:

  • niedrożny przewód wentylacyjny
  • nieszczelny piecyk gazowy
  • niesprawny piec
  • nieszczelny przewód kominowy
  • niedrożny przewód kominowy

Aby skutecznie walczyć z tlenkiem węgla, należy zdawać sobie sprawę z tego czym on jest i jak powstaje.

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest silnie trującym gazem, jest on bezbarwny i bezwonny. Powstaje on na skutek niepełnego spalania m.in. drewna czy węgla, na skutek braku odpowiedniej ilości tlenu, który jest niezbędny w procesie spalania.

Niepełne spalanie może wynikać z braku dopływu świeżego powietrza do urządzenia w którym następuje spalanie bądź z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub nieprawidłowej regulacji palnika gazowego. Dlatego tak ważne jest to, aby zadbać o stan techniczny urządzeń grzewczych oraz przewodów wentylacyjnych. Ponadto, należy dbać o właściwą wentylację w mieszkaniu oraz dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej. Nie wolno również zapomnieć o kratkach wentylacyjnych, których także nie wolno zasłaniać.

Przez tlenkiem węgla może nas również ostrzec czujka tlenku węgla, która po wykryciu czadu w powietrzu alarmuje nas za pomocą bardzo głośnego dźwięku. Gdy nie jesteśmy pewni naszej instalacji, niewielki wydatek może w skrajnych przypadkach uratować życie.

akcja MSWiA na temat tlenku węgla

Poprzedni artykułKontrola spełniania obowiązku nauki przez młodzież w gm. Karnice
Następny artykułPomóżmy bezdomnym przetrwać zimę!