Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury realizuje zadanie TRZEBIATÓW WIELOKULTUROWY, którego celem jest popularyzacja kultury i tradycji wśród mieszkańców Powiatu Gryfickiego oraz zwiększenie świadomości społecznej na temat historii, tradycji i kultury mniejszości narodowych.

Trzebiatów Wielokulturowy
Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury wraz z przewodnikami PTTK BASZTA KASZANA 27 lipca 2019 r. przygotowało Dzień Otwartych Zabytków.

W ramach zadania 27 lipca 2019 r. wraz z przewodnikami PTTK BASZTA KASZANA przygotowaliśmy Dzień Otwartych Zabytków, podczas którego udostępnione zostały do zwiedzania: zabytkowy Młyn na ul. Słowackiego 59 z zachowanymi cennymi maszynami młynarskimi z początku XX wieku, w skład których wchodzi oryginalna, kompletna linia technologiczna firmy MIAG i KUHNT. Ponadto dla zwiedzających otwarte zostały zabytkowe kaplice i kościoły:

  • nawiązujący do sztuki romańskiej i gotyckiej Kościół Świętego Jana ul. Żółwia (parafia ewangelicko – augsburska) z zachowanym całym oryginalnym wystrojem i wyposażeniem jak ołtarz, ambona, ławy, tablica psalmów,
  • zbudowana poza murami i wchodząca niegdyś w skład szpitala Kaplica Świętej Gertrudy ul. II Pułku Ułanów (parafia greckokatolicka) z zachowanym dzwonem z 1663 roku, który obecnie znajduje się w ratuszu. Ozdobą świątyni jest ikona Jerzego Nowosielskiego, a także witraże z wizerunkiem patronów cerkwi św. Piotra i Pawła,
  • Kaplica Świętego Ducha ul. Wojska Polskiego ( parafia prawosławna), której charakterystycznym elementem jest sterczynowo- blendowy szczyt. Znaczącym jest fakt, iż w 1534 kaplica stała się miejscem, w którym obradował Sejm Stanów Pomorskich
  • ratusz – średniowieczna siedziba władz miejskich powstała w XV wieku.

Podczas zwiedzania przewodnicy z Klubu PTTK Baszta Kaszana oraz członkowie TTK przeprowadzili grę miejską w której wzięło udział kilkanaście drużyn (turyści odwiedzający nasz region). Na dziedzińcu Pałacu można było uczestniczyć w pokazach i prezentacjach rękodzieła, sztuki ludowej oraz artystów amatorów (malarze, rzeźbiarze, rękodzielnicy), którzy propagują tradycyjne rzemiosło i sztukę ludową. Ponadto na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe takie jak TRZEBIATOWIACY, KOCHANYJ SPIW, CZERWONA RÓŻA, których inspiruje muzyka folklorystyczna i ludowa.

Do 30 sierpnia w Muzeum pałacowym można obejrzeć wystawę ,,TRZEBIATÓW WIELOKULTUROWY” prezentującą polskie, niemieckie i ukraińskie stroje, ubiory, tkaniny ludowe, fotografie i eksponaty.

Trzebiatów Wielokulturowy
Podczas Dnia Otwartych Zabytków przewodnicy PTTK BASZTA KASZANA oprowadzali zwiedzających po zabytkach Trzebiatowa.

Źródło: Trzebiatowski Ośrodek Kultury

Poprzedni artykułXXII Trzebiatowskie Święto Kaszy 2019 – relacja
Następny artykułPaprykarzowa Uczta w Pobierowie