Chcesz grać w kręgle, ale nie wiesz jak zacząć? Obawiasz się, że sobie nie poradzisz? Zupełnie niepotrzebnie. Zasady gry są proste i przejrzyste, a podstawy można opanować bardzo szybko. Gra w kręgle nie wymaga specjalnych umiejętności ani wyjątkowej sprawności fizycznej. Wystarczy wybrać się do kręgielni, wypożyczyć buty tzw. bowlingowe, wynająć tor do gry, wybrać kule i można już rozpocząć swoją przygodę z kręglami.

Na czym polega gra w Kręgle?

Kręgle to gra polegająca na strącaniu kręgli przy pomocy specjalnych kuli. Zawodnik rzuca kulą, która przemieszcza się po specjalnym torze. Trzeba rzucić kulą w taki sposób, żeby za jednym zamachem strącić jak najwięcej kręgli. Gra składa się z 10 rund, w każdej rundzie można wykonać dwa rzuty. Jedynie w ostatniej, dziesiątej rundzie dopuszczalne są trzy rzuty.

Jak liczyć punkty?

Za każdą strąconą kulę gracze zdobywają punkty. Wyjątkiem są dwie sytuacje punktowane inaczej: strike (kiedy zawodnik strąci wszystkie kręgle w jednym rzucie) oraz spare (gdy komplet kręgli zostanie strącony w dwóch rzutach). W pierwszym przypadku gracz otrzymuje 10 punktów oraz liczbę punktów równą liczbie kręgli strąconych w dwóch następnych rzutach. W drugim przypadku – zawodnik zdobywa 10 punktów plus liczbę punktów równą liczbie kręgli strąconych w następnym rzucie. W jednej grze można zdobyć maksymalnie 300 punktów.

Przed rozpoczęciem gry warto precyzyjnie dobrać dla siebie odpowiednie kule.

Jaką kulę wybrać i jak ją trzymać?

Na początku najważniejszy jest dobór kuli do gry oraz prawidłowy sposób jej trzymania w dłoni. Kula musi być dopasowana wielkością i wagą do zawodnika. Nie może być za duża i zbyt ciężka. Żeby prawidłowo chwycić kulę trzeba umieścić palec środkowy i serdeczny (czyli trzeci i czwarty) oraz kciuk w otworach kuli. Ważne jest, aby jak największą powierzchnią dłoni obejmować kulę. Dlatego kula nie może być również zbyt mała. W kręgielniach zazwyczaj są dostępne kule w różnych rozmiarach, które można indywidualnie dobierać do wagi zawodnika, czyli próbować, przymierzać, testować aż do znalezienia optymalnego modelu. Dla początkujących graczy polecane są kule lżejsze, które później, wraz z nabywaniem umiejętności, można wymienić na cięższe.

Na starcie

Następnie trzeba zwrócić uwagę na przyjęcie odpowiedniej postawy przed rzutem. W pozycji wyjściowej zawodnik powinien stać pewnie i stabilnie z wyprostowanymi ramionami, w lekkim rozkroku na wyznaczonej linii startowej. Dzieci lub osoby niższego wzrostu mogą stać nieco bliżej toru. Kulę najlepiej podnieść obiema rękami, jest ciężka, więc zwłaszcza początkujący gracze mogą po rozgrywce skarżyć się na ból nadgarstków.

4 ruchy w 4 krokach

Kulę należy unieść na wysokość klatki piersiowej, następnie opuścić rękę z kulą do dołu lekko pochylając się, wziąć rozmach przesuwając rękę z kulą do tyłu, za plecy, oraz oddać rzut. Przy wykonywaniu rzutu kulą trzeba zrobić kilka kroków (najczęściej 4) od początku miejsca przeznaczonego na rozbieg do linii faulu, której nie można przekroczyć. Przyjmuje się, że każdemu ruchowi odpowiada jeden krok, czyli:

  1. uniesienie kuli na wysokość klatki piersiowej – pierwszy krok,
  2. opuszczenie ręki z kulą – drugi krok,
  3. przesunięcie ręki z kulą do tyłu, nieco poniżej linii barków – trzeci krok,
  4. rzut kulą – czwarty krok, który wyróżnia się charakterystycznym poślizgiem.

Osoby praworęczne wykonują pierwszy krok prawą nogą, leworęczne – lewą. Całość jest bardzo intuicyjna, a ciało harmonijnie podpowiada liczbę kroków w trakcie rozbiegu. Trzeba pamiętać, żeby nie rzucać kulą ze zbyt dużej wysokości. Nie trzeba samodzielnie liczyć punktów. Kręgielnie są wyposażone w systemy do automatycznego zliczania punktów, a wyniki rozgrywek wyświetlane są na ekranie monitora.

Jak się ubrać na kręgle?

Strój do kręgli powinien być przede wszystkim wygodny, aby nie krępował ruchów. Można ubrać dżinsy lub legginsy oraz podkoszulek lub koszulkę polo. Ważne, żeby ubranie było lekkie i przewiewne, najlepiej wykonane z naturalnych tkanin. Do gry w kręgle niezbędne są buty bowlingowe ze śliską podeszwą umożliwiającą wykonanie ślizgu w ostatnim kroku w trakcie oddawania rzutu. Nie musisz ich kupować. W każdej kręgielni można je wypożyczyć.

Savoir-vivre w kręgielni

Jak zachować się w kręgielni? Przede wszystkim uważać, żeby nie uderzyć kulą innych graczy. Przed wykonaniem rozbiegu obejrzyj się za siebie, żeby sprawdzić, czy ktoś nie stoi tuż za plecami. Nie hałasuj, nie jedz i nie pij na linii rozbiegu i tuż przy torach. Najważniejsze, aby dobrze się bawić i nie przejmować się, jeśli za pierwszym rzutem nie uda nam się strącić wszystkich kręgli i pamięć, że to trening czyni mistrza.

Podsumowanie

Gra w kręgle to jeden z najbardziej lubianych sportów na świecie, a praktycznie w każdym większym mieście znajduje się co najmniej kilka torów. Po przeczytaniu naszego poradnika możecie śmiało udać się do najbliższej kręgielni i cieszyć się zabawą, bez obaw o popełnienie jakiejś gafy.

Poprzedni artykułObjazd na DW 109 – szczegółowe informacje
Następny artykułGmina Trzebiatów dla Rodzin i Seniorów