W Galerii Feininger pojawiła się wiosna, a to za sprawą wystawy prac Ludwiki Toporowskiej – malarki, mieszkanki Trzebiatowa.

Wielką pasją pani Ludwiki jest malowanie. Z dużym wyczuciem, smakiem i poczuciem piękna przenosi na płótna nostalgiczne pejzaże, krajobrazy, ukochane kwiaty. Pani pedagog przez wiele lat rozwijała w młodzieży zamiłowanie do malarstwa, uczyła historii sztuki, kształtowała poczucie smaku, gustu, estetyki. Jej wychowankowie odnosili sukcesy w konkursach plastycznych, niektórzy z nich wybrali artystyczną drogę. Sztuka fascynuje panią Ludwikę od dzieciństwa. To dar od losu. Ma w dorobku wiele wystaw (w Niechorzu, Szczecinie, Mrzeżynie, Gryficach, Trzebiatowie, Niemczech), a niektóre obrazy znalazły się w rękach prywatnych kolekcjonerów, również za granicą. Autorka Drogi Krzyżowej w Kościele Garnizonowym w Trzebiatowie, namalowała portret Jana Kochanowskiego- patrona Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzebiatowie. „Słoneczniki”, „Klematisy”, „Irysy”, Lilie” pachną w galerii. Pełno w nich radości, uchwyconej ulotności i uroku. Na otwarcie wystawy 22 marca b.r. przyszły prawdziwe tłumy przyjaciół, znajomych, uczniów.

Dopełnieniem tego niezwykłego spotkania był bardzo ciekawy wykład dr Janiny Kochanowskiej „Kobieta zmienną jest”, czyli smaczki i tajemnice kobiecej mody. Pani Kochanowska odkryła przed nami wiele sekretów damskiej mody zmieniającej się przez wieki. Suknie, kryzy, gorsety, tiurniury, krynoliny, peniuary… Moda na pewno się zmienia, bo przecież nie nosimy takiej garderoby jaką nosiły nasze prababcie, ale wiele nowinek, które zawitały w czasach nam odległych pozostało do dnia dzisiejszego. Kobieta zmienia się bowiem wraz z historią, a pamiątką tego jest jej strój, który zostaje i zachwyca.

Na zakończenie wieczoru pełnego wrażeń Teatr Rozmaitości Gwitajcie ze Szczecina zaproponował koncert dedykowany płci pięknej „Kobieta od A do Z”. „Piosenki o kobietach i dla kobiet przeznaczone, przez kobiety wybrane i dla kobiet wykonywane” przez artystów Jakuba Gwita, Miłosza Wojciechowskiego i Izabelę Zielińską były „próbą definicji kobiety” i stały się świetnym podsumowaniem spotkania „Kobieta zmienną jest”. Koncert miał żywiołowy i nieprzewidywalny finał, bisom nie było końca, a panowie obecni na widowni (nieliczna, ale silna delegacja) z pomocą artystów zaśpiewali dla pań piosenkę „Za zdrowie Pań”.

Zapraszamy do Galerii Feininger, wystawa twórczości Ludwiki Toporowskiej potrwa do 14 kwietnia 2017 r.

Poprzedni artykułTrwa remont Kościoła Mariackiego w Gryficach
Następny artykuł„Godzina dla Ziemi”