W ubiegłym tygodniu odnaleziono skradziony w 1997 roku obraz Wojciecha Kossaka „Józef Piłsudski na Kasztance”. Obraz przepadł po w włamaniu do prywatnego mieszkania w Krakowie i figurował jako skradziony w wykazie Narodowego instytutu Muzealnictwa i Ochrony zabytków. Był jednym z najbardziej rozpoznawalnym dziełem polskiego artysty.

Najczęstszym sposobem znajdywania skradzionych dzieł jest monitorowanie rynku antykwarycznego oraz sprawdzanie ofert aukcyjnych i galerii. Policjanci współpracują także z Ośrodkiem Ochrony Zbiorów Publicznych, która prowadzi wykaz zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem lub bez zgody właściciela. Policjanci podejmują działania na płaszczyźnie kooperacji ze służbami innych krajów. Na przestrzeni lat 2011- 2016 funkcjonariusze przeprowadzili kilkadziesiąt czynności operacyjnych lub postępowań przygotowawczych, w wyniku których zabezpieczyli wiele dzieł sztuki.

Ten rok, który się kończy, zaowocował odzyskaniem również dwóch innych obrazów „Hucułka z dzbankiem” Michała Borucińskiego i „Święty Longin, patron dzwonkarzy” Jana Matejki, które pojawiły się na aukcjach, a wcześniej figurowały w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Miejmy nadzieję, że odnajdzie się skradziony we wrześniu ubiegłego roku, obraz z kościoła filialnego w Rybokartach. Sprawca (lub sprawcy) dostali się do kościoła przez zakrystię i ukradli obraz z ołtarza głównego przedstawiający scenę ukrzyżowania Chrystusa. Wyceniono go na kwotę ok. 50 tysięcy złotych. Mieszkańcy wsi pewni są, że tak jak i wiele innych dzieł tzw. „poniemieckich”, został skradziony na zamówienie i od razu wywieziony za granicę. Może chęć zysku skłoni jakiegoś nabywcę do wystawienia obrazu na aukcji i może w ten sposób się odnajdzie. Powróci do kościoła, w którym znajduje się więcej dzieł i drogich (z racji wieku) przedmiotów narażonych na utratę.

Wszystkie osoby prywatne, instytucje, kościoły wzywamy do zabezpieczenia pomieszczeń i budynków przed kradzieżą. Dodatkowy zamek, kłódka, czujnik ruchu mogą udaremnić kradzież.

 

 

Poprzedni artykułSzachowe wieści z powiatu gryfickiego i nie tylko – tydzień 48-2016
Następny artykułProblem uzależnienia od … słodyczy