Słownikowa definicja mówi, ze dron jest bezzałogową maszyną latającą, która sterowana jest zdalnie przez operatora lub poruszająca się autonomicznie przy użyciu autopilota lub innego systemu na pokładzie.

Początkowo drony wykorzystywane były wyłącznie przez wojsko do obserwacji i rozpoznania. Wyposażone zwykle w osprzęt służący do obserwacji w postaci głowic optoelektronicznych. Istnieją też statki powietrzne przeznaczone do wykonywania działań bojowych. Podobne urządzenie były już wykorzystywane w I czy II wojnie światowej, ale stosowane do trenowania oddziałów przeciwlotniczych jako latające cele. Były to jednak urządzenia jednorazowego użytku (po zniszczeniu przez pocisk).

Od 1 stycznia 2016 roku działa oficjalnie 12 Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Dysponuje ona najnowszymi systemami uzbrojenia, które będą wprowadzane do polskich sił zbrojnych. Docelowo ma być 45 bezzałogowców.

Jeszcze w 2015 roku na Międzynarodowych Targach Lotniczo – Kosmicznych, Rosjanie zaprezentowali model drona UAV, który kształtem przypomina amerykańskie drony bojowe, ale są niewidzialne dla radarów. Nieograniczone możliwości zastosowania dronów wpłynęły na ich bardzo szybki rozwój, dostępność na rynku, zarówno dla firm, instytucji czy też osób prywatnych.

Drony zajmują się również filmowaniem i fotografowaniem z powietrza. Nagranie w wysokiej rozdzielczości idealnie nadaje się do filmów promocyjnych. W dronach montowane są instalacje, które umożliwiają oglądanie filmowanego obrazu w czasie rzeczywistym i daje pełną kontrolę nad tym, gdzie i kiedy znajduje się maszyna.

Nie zawsze dron musi być w zasięgu naszego wzroku. Funkcja „powrót do domu” umożliwia wykonywanie bardzo dalekich lotów, a ustawienie domyślne lokalizacji powrotu maszyny, pozwala na bezpieczny powrót we wskazane miejsce. Drony wyposażone w GPS, posiadają możliwość wyznaczenia trasy, którą pokona bez dodatkowego sterowania.

Drony wykorzystywane są przez firmy, czego przykładem jest PKP Cargo, która wykorzystuje je do patrolowania składów i ostrzegania strażników o niepożądanych sytuacjach. Celem jest zabezpieczenie przed kradzieżami i dewastacjami wagonów i sprzętu PKP.

Firma Amazon pracuje nad wprowadzaniem do użytku dronów, dostarczających paczki do klientów. Celem jest szybkość dostaw, nawet kilkadziesiąt minut po zamówieniu towaru przez Internet. Podniebni kurierzy są nadal w fazie testów, ale wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości staną się faktem.

Niepowtarzalne zdjęcia z powietrza wykonane przez drony, powodują , że stają się one modne i oryginalne w filmowaniu ślubów, wesel. Zdjęcia z drona nadają uroczystości niepowtarzalną, nowa perspektywę. Stają się ciekawą pamiątką dla młodych i dla gości.

Ciekawym pomysłem jest tzw. Droniada – konkurs dla zespołów akademickich, których zadaniem jest m.in. odszukanie w ciągu 15 minut jednej z trzech zaginionych osób i jeden przedmiot ukryty na terenie Aeroklubu. Wyniki poszukiwań należy nanieść na mapę, aby następnie do akcji mogli wkroczyć ratownicy. Do wykonania zadania można wykorzystać drony, roboty lądowe, oprogramowanie satelitarne, czy też inne narzędzia. Istotą konkursu jest bowiem analiza informacji a w konsekwencji szybki efekt, by jak najszybciej i najdokładniej wykonać zadanie.

Różnorodność wykorzystania dronów stanowi istotne wyzwanie nie tylko w zakresie technologii, ale i prawa. Problem tkwi w użytkowaniu dronów z punktu widzenia prywatności. Systemy gromadzące i przetwarzające informacje obrazowe stwarzają zagrożenia związane z technologią informacyjną, atakiem cyberprzestępczym oraz utratą prywatności.

W listopadowej konferencji poświęconej dronom, jej uczestnicy przyjęli tzw. deklarację warszawską. Jest to dokument, który rozpoczyna prace nad przepisami regulujące używanie bezzałogowych maszyn, mają one obowiązywać w całej Europie. Regulacje mają dotyczyć m.in. zasad bezpieczeństwa i prywatności, poruszania dronami tak, aby nie były zagrożeniem dla ludzi.

Ocenia się, że światowy rynek technologii dronów może być wart ponad 127 miliardów dolarów. Stanowi to także wielką szansę dla polskiej gospodarki, ale i wyzwanie związane z zapewnieniem warunków i ram dla bezpiecznego współużytkowania przestrzeni powietrznej przez bezzałogowe oraz tradycyjne statki powietrzne.

Obserwujmy bacznie niebo nad głowami, a któregoś pogodnego dnia ujrzymy nad Gryficami, Płotami czy Trzebiatowem drona i zastanówmy się czy obserwuje nas, okolicę czy jakąś imprezę. I nie możemy być do końca pewni, czy nasza prywatność jest w tym momencie nie zagrożona. Wierzymy, że prawo nadąży za postępem technologicznym i uchroni nas od niepożądanych następstw używania dronów przez dorosłych i przez dzieci.

Poprzedni artykułMikołajki w Gryf Arenie!
Następny artykuł1 grudnia – Światowy Dzień AIDS