Następcy Steve’a Jobsa? Gryficka młodzież stworzyła aplikację!

W XXI wieku klasyczne metody wykonywania wielu czynności i zawodów powoli odchodzą w zapomnienie. Rozwój technologii przyczynia się jednak nie tylko do automatyzacji produkcji, lecz staje się coraz bardziej pomocny również w codziennym życiu. Ciekawym kierunkiem rozwoju jest połączenie algorytmów analizy komputerowej z najnowszymi osiągnięciami nauk społecznych.  Ludzie, często bardzo młodzi, w pędzącym jak TGV świecie zmuszeni są podejmować decyzje kluczowe dla swojej przyszłości, będąc do tego kompletnie nieprzygotowani. Jest to poważny problem, a złe wybory często przez lata mają negatywne konsekwencje.

Właśnie z tym zagadnieniem zmierzyła się gryficka młodzież, która w ramach konkursu Produkcik 2017 stworzyła aplikację mającą za zadanie pomóc użytkownikom w wyborze odpowiedniej ścieżki kariery.

Oto, co uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Czesława Miłosza w Gryficach mówią o sobie, aplikacji i celu, który zamierzają osiągnąć:

Zespół:

Każdy z nas jest inny i wyjątkowy. Zastanawialiśmy się kim chcemy być w przyszłości. Połączyła nas idea NEW WAY. Chcemy dzięki projektowi nauczyć się pracy w zespole, nawiązywania kontaktów biznesowych oraz rywalizacji. Motywujemy się tym, że robimy coś, co pomoże tez innym. Liczymy, że nasz projekt zainspiruje wiele osób do świadomego kreowania własnej ścieżki kariery.

Produkt:

Nasz projekt jest aplikacją internetową, która podpowie użytkownikowi ścieżkę kariery dla niego najodpowiedniejszą. Aplikacja posiada również gotowe drogi karier, które będą do wglądu dla każdego, osoba korzystająca z aplikacji będzie mogła prześledzić i przeanalizować każdą ścieżkę oraz dostosować ją do swojej drogi życia.

Potrzeba:

Rozmawiając z naszymi rówieśnikami oraz obserwując to co się dzieje wokół nas doszliśmy do wniosku, że wiele osób w szkole średniej, a nawet i później, nie wie którą ścieżką kariery podążać. Prowadzi to do podejmowania błędnych decyzji, które z perspektywy całego życia są kluczowe, w rezultacie czego mnóstwo potencjału ludzkiego i energii jest marnowane. Uważamy, że wsparcie w postaci zasugerowania danej osobie właściwego kierunku zawodowego adekwatnego do predyspozycji oraz pasji, może mieć ogromny wpływ na zmianę zaobserwowanej przez nas sytuacji.

Cel:

Mamy nadzieję, iż projekt przez nas stworzony przyczyni się do rozwoju personalnego oraz zawodowego i doprowadzi do większego wykorzystywania potencjału przez młodych ludzi. Priorytetem będzie rozwój aplikacji, a przez to nas samych. Wciąż pojawiają się nowe zawody i zapotrzebowanie na osoby specjalizujące się w danej dziedzinie. Świat się rozwija, więc tak samo będzie z naszym mobilnym doradcą zawodowym. Mamy wiele pomysłów na doskonalenie aplikacji, chcemy wnieść coś do naszego otoczenia i krótko mówiąc – przyczynić się do rozwoju świadomości wśród naszych przyjaciół i rówieśników.

Aplikacja jest już dostępna! Można z niej skorzystać odwiedzając adres: http://newway.edu.pl/ do czego gorąco zachęcamy!