Pomysł utworzenia Gminnego Liceum Ogólnokształcącego w Gryficach narodził się już w ubiegłym roku. Obecny burmistrz Gryfic, Andrzej Szczygieł, przedstawił go w swojej kampanii wyborczej. Szkolnictwo ponadgimnazjalne nie wchodzi jednak w kompetencje gminy – podlega ono powiatowi. Tymczasem Rada Powiatu Gryfickiego podczas ostatniej sesji ów pomysł odrzuciła.

Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego w czerwcu 2018 roku rodzice uczniów  Szkoły Podstawowej nr 4 wystąpili z wnioskiem do burmistrza Gryfic o utworzenie takowej szkoły. Pod owym wnioskiem podpisało się 144 rodziców i 52 nauczycieli. Pomysł ten podchwycił Andrzej Szczygieł – utworzenie Gminnego Liceum Ogólnokształcącego było jednym z punktów jego kampanii wyborczej, omawianym na wielu spotkaniach z mieszkańcami. Już jako burmistrz przedstawił on tę ideę Radzie Miejskiej.

Argumenty, które przedstawiano za powołanie Gminnego Liceum Ogólnokształcącego były następujące:

  • zdecydowana większość rodziców i uczniów, wśród których zespół powołany przez burmistrza Gryfic przeprowadził ankietę, opowiedziała się za utworzeniem nowej szkoły ponadgimnazjalnej podległej burmistrzowi Gryfic
  • wielu uczniów szuka szkół ponadgimnazjalnych poza Gryficami. Utworzenie nowego liceum pomogłoby zatrzymać ich w rodzinnym mieście
  • w przyszłym roku o przyjęcie do szkół średnich będzie się ubiegać dużo większa liczba uczniów niż dotychczas, co spowoduje przeciążenie gryfickich szkół średnich. Spowoduje to pogłębienie istniejących już problemów, takich jak chociażby zapewnienie odpowiednich warunków do zajęć sportowych, klasy będą musiały być zbyt duże, by prowadzić efektywne nauczanie. Utworzenie postulowanej placówki pomogłoby rozwiązać te problemy.
  • o miejsca w liceach będą ubiegać się uczniowie, których edukacja przebiegała według dwóch różnych podstaw programowych (absolwenci szkoły podstawowej oraz wygasającego gimnazjum). Spowoduje to duże zamieszanie, ponieważ dla tych uczniów szkoły będą musiały przygotować oddzielne oddziały, realizować dwie różne podstawy programowe, korzystać z różnych podręczników itp.
  • w nowo powstałym liceum gminnym powstać miałyby kierunki zgodne z potrzebami rynku
  • nowa szkoła wzbogaciłaby ofertę edukacyjną w powiecie, a ponadto podniosłaby konkurencyjność szkół, co zapewne przełożyłoby się na podniesienie wyników nauczania we wszystkich szkołach
  • można by lepiej wykorzystać bazę istniejącej już szkoły (nowe LO miałoby powstać w miejsce Gimnazjum nr 2 w Gryficach)

Podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej w Gryficach radni w zdecydowanej większości opowiedzieli się za. Nikt nie był przeciwny – 5 osób wstrzymało się od głosu. Uchwała powołująca szkołę została podjęta jednomyślnie. Następnym etapem było przegłosowanie pomysłu przez Radę Powiatu. Podczas Sesji Rady Powiatu radny Stanisław Hołubczak apelował o utworzenie nowej szkoły. Gdyby ta udzieliła swojej zgody, Liceum Gminne ruszyłoby już od 1 września 2019 roku. Tak się jednak nie stało – podczas ostatniej sesji, która odbyła się 28 marca, Rada Powiatu odrzuciła wniosek.

Argumenty Rady Powiatu brzmiały następująco:

  • brak potrzeby utworzenia nowego liceum – wszystkie podnoszone przez zwolenników utworzenia szkoły gminnej postulaty są bowiem już realizowane w szkołach powiatowych od okresu powojennego i są to szkoły z tradycją, dobrą kadrą, dobrze wyposażone. Tworzenie nowej szkoły byłoby dużo trudniejsze niż ulepszenie funkcjonowania już istniejącej. Budowanie od podstaw nowej szkoły nie gwarantuje w żaden sposób poprawienia poziomu edukacji.
  • podpisanie porozumienia byłoby pozbawieniem się przez Powiat uprawnień w stosunku do podlegających mu szkół. Szkolnictwo ponadgimnazjalne jest zadaniem powiatu, które jest  dobrze realizowane. Tymczasem podpisanie porozumienia byłoby przyznaniem się do tego, iż zadanie jest realizowane nieskutecznie.
  • problem z podwójnym naborem jest kwestią wyłącznie przyszłego roku, należy natomiast myśleć w dłuższej perspektywie.
  • utworzenie postulowanej szkoły byłoby nieuzasadnionym wchodzeniem w kompetencje powiatu gryfickiego
  • nie ma badań, na podstawie których można by określić, że młodzi ludzie opuszczają Gryfice tylko dlatego, że nie chcą chodzić do szkół powiatowych – takie stwierdzenie jest nadużyciem.
  • niebezpieczeństwo obniżenia poziomu edukacji
  • nie ma potrzeby zawierania porozumienia z Radą Powiatu – istnieje bowiem możliwość utworzenia szkoły prywatnej.
fot. Powiat Gryficki.

 

Poprzedni artykułPłoty: wręczono medale dla małżeństw z 50-letnim stażem
Następny artykułDzisiaj w nocy – zmiana czasu na letni