Mało komu przychodzi na myśl, że cukier pod względem szybkości i ilości uzależnień osób na świecie, jest trzecim środkiem uzależniającym zaraz po alkoholu i papierosach. Cukier sieje w organizmie ludzkim równie poważne zniszczenia. Dostępność w sklepach dodatkowo zwiększa jego spożycie zarówno przez dorosłych jak i przez coraz młodsze dzieci. Przeciętnie każdy z nas spożywa rocznie 55 kg cukru! Dietetycy nazywają cukier „pustymi kaloriami”, gdyż jako oczyszczony, nie zawiera żadnych składników spożywczych.

Jedyne co nam daje cukier to energia, jednak problem tkwi w tym, że nie jest ona długotrwała. Organizm więc wciąż domaga się, by go dostarczać. Nadużywanie cukru prowadzi do zachowań charakterystycznych dla osób , które znajdują się w sytuacji, gdy spada zawartość cukru: złość, dekoncentracja. Inne oznaki zmniejszonego poziomu cukru we krwi to także drżenie mięśni czy zimne poty.

Zazwyczaj widzimy, ze cukier źle wpływa na zęby, ale czy wiemy, co się dzieje w naszym organizmie. Od dzieciństwa przyzwyczajeni jesteśmy do cukru w formie słodyczy, lodów, napoi. Nie mamy świadomości, że spożywając te produkty, przyczyniamy się do zachwiania równowagi w naszym organizmie. Nasza wątroba magazynuje cukier w formie glukozy. Jego nadmiar powraca do krwi w formie kwasów tłuszczowych. Te wędrując, odkładają się w najmniej aktywnych miejscach: brzuchu, pośladkach, piersiach i biodrach. Gdy te są już wypełnione, wędrują dalej, do aktywnych narządów, tj. serce i nerki. Ich funkcje się osłabiają, zakłóceniu ulega ciśnienie krwi, występuje nadmierna ilość białych ciałek a proces tworzenia tkanek ulega spowolnieniu.

Zmęczenie, stres, depresje, senność, zawroty głowy to objawy, których przyczynę nie połączymy ze spożywaniem cukru. A to właśnie nadmiar cukru wywiera negatywny skutek na funkcjonowanie mózgu i powoduje senność, utratę zdolności oceny sytuacji czy zapominanie.

Jest to częsty objaw występujący u dzieci i młodzieży w szkole. Nauczyciele ze szkół gryfickich czy okolicznych przedszkoli i szkół, zgodnie stwierdzają, że problem istnieje w wielu domach. Dzieci od rana są zmęczone, często nie mają nawyku jedzenia drugiego śniadania i dlatego ich wydajność umysłowa jest mniejsza. A wystarczy syte, wartościowe śniadanie zjedzone w domu, aby nabrać energii na większość dnia.

Warto też zastosować się do następujących zaleceń:

– stopniowo zmniejszyć ilość spożywanego cukru (początkowo herbatę/kawę słodzić 1 łyżeczką cukru, potem 0,5 łyżeczki cukru, a w końcu pić bez cukru),

– ograniczyć stres lub umiejętnie go rozładowywać,

– pić dużo wody, by nie dopuszczać do silnego uczucia głodu,

– zażywać dużo ruchu, uprawiać sport.

Po kilku tygodniach konsekwentnej walki ze słodkim nałogiem, można uwolnić się od cukru i w ogóle za nim nie tęsknić.

Powodzenia!

 

Poprzedni artykułKradzieże dóbr kultury polskiej
Następny artykuł„Koronkowe ekspozycje” grupy rękodzielników „Robótkowo”