W ostatnich dniach głośno jest o gryfickim liceum im. Bolesława Chrobrego. To za sprawą materiałów które ukazały się w TVP Szczecin. Mowa w nich o tym, jakoby w LO dochodziło do psychicznego znęcania się dyrekcji nad uczniami.

Reporterka TVP Szczecin podaje informację, iż od początku września 2018 z nauki w gryfickim Chrobrym zrezygnowało kilkudziesięciu uczniów, a w przeciągu kilku lat – 54 nauczycieli.

Co mówią uczniowie?

Uczniowie i rodzice wypowiadający się w reportażach mówią o panującej w szkole atmosferze terroru oraz o poniżaniu i zastraszaniu przez dyrekcję. Według bohaterów materiałów TVP Szczecin dyrekcja już od dłuższego czasu zwraca się do uczniów w sposób pozbawiony szacunku, stosuje wobec nich różnego rodzaju wyzwiska i znęca się nad nimi psychicznie. Czarę goryczy jednak przelać miała próba cenzurowania opinii, które uczniowie zamieszczali w internecie. Jakiś czas temu na jednej z Facebook-owych stron ukazały się negatywne komentarze uczniów na temat Chrobrego. Licealiści twierdzą, iż każdy, kto zamieścił taką negatywną opinię czy  też “polubił” utrzymany w niepochlebnym dla szkoły tonie – spotkał się z przykrymi konsekwencjami, np. obniżeniem oceny ze sprawowania.

Jeden z reportaży do obejrzenia pod poniższym linkiem:

https://szczecin.tvp.pl/1753407/wokol-nas

Co mówią władze placówki?

Władze placówki zaprzeczają temu, by dochodziło do takich sytuacji. Dyrektor gryfickiego LO, Jolanta Folwarska, wydała następujące oświadczenie w tej sprawie:

“Jestem przekonana, że wskazane działania wpisują się w ogólny trend zniesławiania dorobku szkoły, która od lat należy do jednej z lepszych w województwie zachodniopomorskim, co potwierdzają m.in. wyniki egzaminów zewnętrznych oraz pozytywna ocena organu sprawującego nadzór pedagogiczny i organu prowadzącego. Podejrzewam, że negatywne wpisy mają bezpośredni związek z bieżącym – dzielącym lokalne społeczeństwo – wydarzeniem, tj. z projektem utworzenia od 01.09.2019 liceum, które nie jest w stanie konkurować ze szkołami z ugruntowanym dorobkiem.”

Do prokuratury trafiło już zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez osoby zniesławiające szkołę, kadrę i dyrekcję. Dyrekcja Chrobrego zamierza złożyć pozew do sądu o naruszenie dóbr osobistych.

Co mówią urzędnicy?

Natomiast Związek Nauczycielstwa Polskiego złożył do Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty wniosek o przeprowadzenie w placówce kontroli. Gryfickie starostwo powołało zaś specjalny zespół, by który ma przyjrzeć się sytuacji w gryfickim LO:

Dzisiaj, Starosta Ryszard Chmielowicz powołał doraźny zespół ds. oświatowych. Jego pracami pokieruje Wicestarosta…

Opublikowany przez Starostwo Powiatowe w Gryficach Czwartek, 7 lutego 2019

Dzisiaj (8 lutego)  Starostwo Powiatowe w Gryficach wydało też oświadczenie, w którym stwierdza, że działalność LO im. Bolesława Chrobrego ocenia pozytywnie. Starosta Gryficki Ryszard Chmielowicz wyraził swój sprzeciw wobec szkalowania i deprecjonowania pozycji szkoły. Jednocześnie zapewnił jednak też, że specjalnie powołany zespół do spraw oświaty zbada zarzuty, które pojawiły się w doniesieniach medialnych.

OŚWIADCZENIEZ uwagi na pełniony nadzór, organ prowadzący pozytywnie ocenia działalność Liceum Ogólnokształcącego z…

Opublikowany przez Starostwo Powiatowe w Gryficach Piątek, 8 lutego 2019