W sobotę 6 października w Gryficach odbył się Rodzinny Turniej Szachowy, w którym udział mogły wziąć dwuosobowe drużyny złożone z dziecka uczęszczającego do szkoły podstawowej i spokrewnionej z nim osoby dorosłej.

Na zawody zorganizowane przez UKS Top Link i Prywatną Językową Szkołę Podstawową Top Link w Gryficach, przy wsparciu ze środków Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego – Program Społecznik, przyjechało 14 drużyn z całego województwa, m.in. z Gryfic, Płotów, Połczyna Zdroju i Szczecina. Wraz z dziećmi na turnieju pojawiły się całe rodziny, zarówno jako uczestnicy, jak i kibice. Mamusie, tatusiowie, dziadkowie, ciocie i wujkowie mocno wspierali siebie nawzajem i swoje pociechy.

Szachowy Turniej Rodzinny w Gryficach, szachy w gryficach
Szachowy Turniej Rodzinny w Gryficach

Po 7 rundach rozgrywanych systemem szwajcarskim (p.15) na najwyższym stopniu podium stanęli Bruno Farinha i Dorota Jędruszek. Drużyna reprezentująca pobliskie Rzęskowo oraz Szczecin zdobyła 13 punktów meczowych i 12 tzw. małych punktów (za wyniki w poszczególnych partiach).

Drugie miejsca zajęła drużyna z Połczyna Zdroju grająca w składzie Śliz Karol i Śliz Jarosław. Walka o pierwsze miejsce była zacięta, gdyż pierwszą i drugą drużynę dzielił tylko jeden punkt meczowy.

Na najniższym stopniu podium stanęła drużyna z Rzęskowa, Klaudia Jędruszek-Farinha i Daniel Farinha, którzy po siedmiu rundach uzyskali 10 punktów meczowych.

Walka o podium i najwyższe lokaty rozgrywała się do ostatnich rund, co potwierdza fakt, że miejsca 4-7 zajęły drużyny z taką samą ilością punktów meczowych.

Warto jeszcze wspomnieć najlepszych zawodników na poszczególnych szachownicach. Na „desce” pierwszej (wśród dorosłych) najlepsza okazała się Dorota Jędruszek, która zdobyła komplet punktów. Na szachownicy dziecięcej również maksymalną ilość punktów zdobył Karol Śliz. Nic więc dziwnego, że to właśnie ich drużyny zajęły dwa pierwsze miejsca.

Szachowy Turniej Rodzinny w Gryficach – zdjęcie grupowe

Zarówno zawodnicy jak i kibice podkreślali, że turniej odbył się we wspaniałej, rodzinnej atmosferze. Zwycięzcy turnieju otrzymali puchary i nagrody rzeczowe, a wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy za udział w turnieju oraz pamiątkowe medale i drobne upominki. Ponadto w przerwach między partiami na uczestników czekał poczęstunek.