Dzisiaj o godzinie 8.00 w tysiącach szkół w całej Polsce rozpoczął się strajk nauczycieli. Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej (stan na godzinę 12.00 – dane będą jeszcze spływać) do strajku przyłączyło 48,5% placówek szkolnych i przedszkolnych. Jak sytuacja wygląda w powiecie gryfickim?

Kto strajkuje?

Zajęcia odwołano we niemal wszystkich szkołach podstawowych na terenie gmin: Gryfice (gdzie strajkują również prawie wszystkie przedszkola), Trzebiatów, Płoty i Brojce. Jeśli chodzi o szkoły ponadgimnazjalne, do strajku dołączyły się ZSP im. Czesława Miłosza w Gryficach oraz ZSP im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie.

Kto nie strajkuje?

W Gryficach nie strajkuje Prywatna Językowa Szkoła Podstawowa Top Link oraz Przedszkole Językowe Cool Kids.

Również LO im. Bolesława Chrobrego w Gryficach nie bierze udziału w strajku, jednakże dzisiaj w szkole nie zjawiło się 11 nauczycieli (ze względu na konieczność zapewnienia opieki nad swoimi dziećmi, których szkoły w proteście brały udział).

W strajku nie biorą także udziału placówki na terenie gmin Karnice i Rewal.

Czy wszyscy zostali należycie poinformowani?

Rodzice uczniów protestujących szkół byli uprzednio poinformowani o sytuacji i poproszeni, by nie posyłali dzisiaj dzieci do szkół. W większości szkół uczniowie nie pojawili się. Kilkoro uczniów pojawiło się w szkole w Brojcach – została im zapewniona opieka.

Strajk nauczycieli potrwa do odwołania. W razie potrzeby opiekę nad dziećmi zapewnić mogą świetlice wieljskie, Gryficki Dom Kultury oraz Biblioteka Publiczna z oddziałami zamiejscowymi w Górzycy, Ościęcinie i Trzygłowie.