Od 1948 roku w dniu 7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia, który został ustanowiony przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia.  

Światowy Dzień Zdrowia ma na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi na problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.

Każdego roku obchody Światowego Dnia Zdrowia mają inny temat przewodni. W 2017 roku szczególną uwagę zwraca się na problem depresji.

Depresja to choroba, która charakteryzuje się utrzymującym się uczuciem smutku, utratą zainteresowania ulubionymi czynnościami, często w połączeniu z niezdolnością do wykonywania codziennych czynności. Objawy towarzyszące depresji to głównie brak energii, zmiana apetytu, dłuższy lub krótszy sen, stany lękowe, trudności z koncentracją, niezdecydowanie, niepokój, poczucie bycia bezwartościowym, poczucie winy, myśli o samookaleczeniu lub samobójcze. Choroba dotyka osoby w różnym wieku, jednak najczęściej występuje u młodzieży i młodych dorosłych, kobiet po urodzeniu dziecka i osób starszych po 60. roku życia. Depresja uważana jest za najczęstszą chorobę cywilizacyjną.

Hasło tegorocznej kampanii to: Depresja – porozmawiajmy o niej, ponieważ to właśnie rozmowa jest bardzo ważnym elementem leczenia depresji.

 

 

 

Poprzedni artykułFinałowa debata oksfordzka w Trzebiatowie
Następny artykuł„Błyśnij dla bezpieczeństwa”