Od ponad trzech tygodni trwa remont wieży Kościoła Mariackiego w Gryficach, jednego z najcenniejszych zabytków sakralnych naszego regionu. Obiekt, który w ostatnich latach nieco stracił na „blasku” (o czym świadczy chociażby stan wieży kościelnej oraz rdzewiejąca tarcza zegara) doczekał się oczekiwanego remontu, który jest pierwszym w powojennej historii tego miejsca tak zaawansowanym projektem restauratorskim.

Kilkanaście lat temu, gdy proboszczem parafii był śp. ks. kanonik Jerzy Sosna próbowano wykonać we własnym zakresie i przy bardzo skromnych środkach finansowych pierwsze prace remontowe. Jednak dopiero teraz, dzięki zaangażowaniu obecnego proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Ks. Dziekana prob. kan. dr Kazimierza Półtoraka oraz wsparciu Rady Miejskiej, która przekazała na ten cel 200 tys. złotych udało się na poważnie podejść do tematu.

Warto podkreślić fakt, że zanim rozpoczął się trwający właśnie remont, obecny gospodarz obiektu kilkanaście miesięcy temu zlecił pierwsze prace budowlane m.in. remont zakrystii i toalet oraz byłej sali katechetycznej noszącej obecnie imię sali św. Franciszka.

Jak udało nam się dowiedzieć obecny remont to dopiero pierwszy etap prac, które rozpoczęły się tak naprawdę przygotowaniem kompleksowej dokumentacji obiektu z zaznaczeniem zakresu robót, który jest niezbędny do tego by ten ponad 700-letni zabytek przetrwał w dobrej kondycji przez kolejne dziesięciolecia. Obecnie prowadzona jest wymiana zewnętrznego odeskowania wieży połączona z wymianą zużytych krokwi oraz innych elementów drewnianych w jej wnętrzu. Po zakończeniu tych prac wieża kościelna obita zostanie nową miedzianą blachą, która powinna zabezpieczyć ją przed działaniem czynników zewnętrznych. To tyle, jeśli chodzi o pierwszy etap, który według zakładanych planów powinien się zakończyć w maju br.

Kolejny etap obejmie wymianę więźby dachowej, zewnętrzne piaskowanie ścian świątyni, odwadnianie gruntów i fundamentów, wymianę instalacji elektrycznej z zabezpieczeniem obiektu poprzez montaż systemu p.poż., oddymiania oraz instalacji odgromowej. Rozpoczęcie drugiego etapu zależne jest od pozyskania funduszy zewnętrznych.

Poprzedni artykułOna jest jak mała iskierka- relacja z akcji charytatywnej
Następny artykuł„Kobieta zmienną jest” – wieczór dla kobiet i o kobietach