Wielkanoc wiąże się z wieloma tradycjami. Jest nie tylko ważna ze względu na duchowy wymiar. Jest to bowiem czas, kiedy przyroda na nowo budzi się do życia. W Trzebiatowskim Ośrodku Kultury od wielu lat organizowane są warsztaty pisankowe, podczas których każdy może spróbować tradycyjnego pisania  jajek.

Podczas tegorocznych warsztatów uczestnicy uczyli się zdobienia woskiem, a następnie barwienia pisanek. Z dużym zainteresowaniem i zachwytem podpatrywali techniki rysowania wzorów i elementów dekoracyjnych pochodzących z różnych regionów.

Goście specjalni, panie Marlene Vogler z Niemiec, Pani Zofia Minko, Józefa Wąśniewska i Barbara Nowacka – mistrzynie malowania jajek, podzieliły się swoimi umiejętnościami.

Uczestnikami warsztatów były dzieci ze swoimi rodzicami, babciami, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, studentki  Uniwersytetu III Wieku, Panie z Koła Emerytów, dzieci z Punktu Nauczania Języka Ukraińskiego w Trzebiatowie. Było więc międzynarodowo i wielopokoleniowo.

 Wraz z Niedzielą Palmową rozpoczyna się Wielki Tydzień. Dawniej zwana “Kwietną” lub “Wierzbową”, stanowi bardzo ważny dzień w religii chrześcijańskiej. Symbolizuje wjazd Jezusa do Jerozolimy. W Niedzielę Palmową święcimy tzw. palemki. Są one wykonane z gałązek wierzby, ozdobionych bukszpanem i kwiatami. Podczas warsztatów odbyła się ocena palm wielkanocnych. Jury składające się z uczestników warsztatów: Zofia Minko, Barbara Nowacka, Anna Mazur, Regina Kaźmierczak, wybrało najpiękniejsze palmy, które w Niedzielę Palmową zdobić będą  trzebiatowskie sanktuarium. Szczególną uwagę zwrócono na samodzielność wykonania i zdobienia palmy oraz na to aby elementy zdobień wykonane były z naturalnych elementów.

 Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbędzie się w Pałacu 16 kwietnia o godz.12.00.