Strzykocin to niewielka osada sołecka w gminie Brojce. Kryje się w niej prawdziwy skarb, swego rodzaju pomnik przeszłości brojeckiej ziemi – cmentarzysko kurhanowe. Jest ono datowane na wczesne średniowiecze. 14 kwietnia Stowarzyszenie Historyczne Pamięć i Tożsamość i Gminna Biblioteka Publiczna w Brojcach organizują wspólne sprzątanie tego terenu. 

Kiedy powstały kurhany?

Na podstawie dotychczasowych badań szacuje się, że kurhany strzykocińskie usypano pomiędzy X a XI wiekiem. Mają więc około tysiąca lat!

Na podstawie sposobu pochówku oraz odnalezionych w kurhanach przedmiotów wysnuto teorię, że na cmentarzysku pochowani zostali lokalni wodzowie i wojownicy.

Na terenie tego liczącego sobie tysiąc lat cmentarzyska powstać ma rezerwat archeologiczny. W chwili obecnej jest on jednak niestety dosyć zaniedbany.

Pomóż przywrócić pamięć o przeszłości!

Jeśli chcesz pomóc zadbać o ten pomnik przeszłości – 14 kwietnia przyjdź na teren cmentarzyska, by posprzątać! Sprzątanie będzie trwało cały dzień – start o godzinie 10.00, zakończenie około 18.00.

Prace polegać będą na uprzątnięciu śmieci (butelki szklane i plastikowe, opony) oraz na wycięciu samosiejek. Zabrać ze sobą należy:
  • siekiery
  • sekatory
  • piły łańcuchowe.

Worki oraz rękawice będą zapewnione przez organizatorów.

Każda para rąk mile widziana – nawet na godzinę czy dwie.

Poniżej link do wydarzenia na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/438950393331538/ 

Cmentarzysko kurhanowe ma ogromny potencjał, by stać się nową atrakcją turystyczną w powiecie gryfickim. Już w czerwcu odbędzie się w tym miejscu piknik historyczno-archeologiczny z mnóstwem atrakcji.

Gdzie znajdują się kurhany?

Zaraz za mostem nad Mołstową jadąc od Brojc do Strzykocina.

Poprzedni artykułBiegaczki z Mokasyna Płoty na czwartym miejscu w województwie
Następny artykułGryfickie obchody 79. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej