Sleeveface to fotografia przedstawiająca osobę z zasłoniętą częścią twarzy lub ciała przez okładkę książki, w efekcie czego powstaje kreatywne, często zabawne złudzenie połączenia czytelnika z graficznym motywem książki. Zdjęcia takie do TOK przesyłać można do 20 maja. 

Termin “sleeveface” powstał w kwietniu 2006 roku i został upowszechniony przez Johna Rostrona i Carla Morissa, którzy skorzystali z okładki płyty winylowej, aby stworzyć niesamowite zdjęcie. Za sprawą mediów społecznościowych biblioteki na całym świecie postanowiły dołączyć do akcji i wyznaczyć własny trend stworzenia zdjęcia z książką, która wpisywałaby się w termin “sleeveface”.

Co jest potrzebne do wykonania zdjęcia?

Ciekawa perspektywa, aranżacja tła, a co najważniejsze – wybór odpowiedniej książki, stroju, a także odpowiednia poza. Fotografia powinna stanowić spójną całość wszystkich tych elementów!

Organizacja i przebieg konkursu:

  1. Organizatorem konkursu jest Biblioteka Publiczna im. Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej w Trzebiatowie.
  2. Zadaniem konkursowym jest wykonanie fotografii w formie sleeveface.
  3. W konkursie mogą brać udział wszyscy czytelnicy biblioteki (dorośli, dzieci, młodzież), którzy są zapisani w bibliotece i posiadają kartę czytelnika. Jeśli jej nie posiadasz, możesz ją jeszcze założyć.
  4. Oceniane będą wyłącznie prace wykonane indywidualnie.
  5. Zdjęcia nie mogą być efektem fotomontażu! Liczy się kreatywność, a nie obróbka graficzna.
  6. Gotowe sleeveface należy przesłać na adres: tok@trzebiatow.pl z dopiskiem w temacie maila “Sleeveface” do 20 maja 2019 r. Każdy email otrzyma w ciągu 24 godzin odpowiedź, która będzie potwierdzeniem wzięcia udziału w konkursie. Brak takowego potwierdzenia może oznaczać, że zdjęcie nie dotarło do organizatora- w takim wypadku organizator prosi o kontakt.
  7. Wszystkie nadesłane sleeveface umieszczone zostaną na stronie internetowej biblioteki: kultura@trzebiatow.pl oraz na Facebooku: facebook.com/tokpalac
  8. Rozstrzygnięcie konkursu będzie miało miejsce 30 maja 2019 r. w trzebiatowskim Pałacu nad Młynówką. W drodze głosowania zostanie wybrane najbardziej pomysłowe sleeveface, a jego autor zostanie nagrodzony.
  9. Dodatkowych informacji udzielają organizatorzy konkursu: Jadwiga Drożdżowska, Marta Górska, Anna Rzepecka.