Niechorze

Charakterystyka miejscowości

Niechorze to miejscowość nadmorska położona w powiecie gryfickim, w gminie Rewal. Niechorze leży pomiędzy morzem Bałtyckim a jeziorem Liwia Łuża. Charakterystyczną cechą miejscowości jest piaszczysta plaża i wysoki klif, na którym stoi latarnia morska.

Krótka historia

Według kronik pastora z Trzęsacza Niechorze mogło istnieć już około 1180 r. Początek istnienia Niechorza datuje się na XIV w. Od początku wieś podzielona była na dwie części tj. Duże Niechorze będące wsią chłopską i Małe Niechorze będące wsią rybacką. Małe Niechorze nie mogło się rozrastać ze względu na ograniczenie z jednej strony przez kanał a z drugiej strony przez ziemie należące do Dużego Niechorza. Przez dostęp do morza Małe Niechorze w 1868 r. uzyskało miano kąpieliska. Turyści chętnie odwiedzali Małe Niechorze. Miejscowość stała się tak bardzo popularna, że wczasowicze musieli wynajmować noclegi w Dużym Niechorzu. Wsie zostały połączone 1 kwietnia 1913 r. i nadano im nazwę Niechorze.

Baza noclegowa i gastronomiczna

W Niechorzu istnieje obszerna baza noclegowa. Turyści mają do wyboru apartamenty, hotele, ośrodki SPA, pensjonaty, domy gościnne, prywatne pokoje, campingi i domki letniskowe. Wszyscy, którzy chcą zrobić w Niechorzu zakupy mają do dyspozycji wiele sklepów spożywczych, sklepów z ubraniami, butami i zabawkami. Są tu również liczne sklepy z pamiątkami. W Niechorzu można kupić prasę i kosmetyki. W wakacje odbywają się kiermasze książkowe. Jest tu wiele lodziarni, restauracji, smażalni ryb, pizzerii. Dostępne są ogródki piwne, puby i dyskoteki. Dzieci chętnie korzystają z automatów z maskotkami, kulkami oraz z bujaków.

Plaża i jezioro

W Niechorzu znajduje się piękna, piaszczysta plaża o długości 4 km i szerokości do 60 m. Na plażę prowadzi 12 zejść. Na plaży wybudowano trzy betonowe mola, które biegną w głąb morza a ich zadaniem jest załamanie fal morskich. W wakacje ratownicy czuwają nad bezpieczeństwem plażowiczów codziennie od 10:00 do 18:00. W tej nadmorskiej miejscowości znajdują się trzy strzeżone kąpieliska:

  • pierwsze obejmuje 200 m od zejścia przy ul. Starowiejskiej do zejścia przy ul. Pomorskiej,
  • drugie obejmuje 100 m od zejścia przy ul. Krakowskiej do zejścia przy ul. Szczecińskiej,
  • trzecie obejmuje 200 m od zejścia znajdującego się niedaleko ul. Leśnej do zejścia przy ul. Wschodniej.

Zejście plażowe przystosowane dla osób niepełnosprawnych znajduje się przy ul. Pocztowej. Zwierzęta mogą być wprowadzone na teren kąpieliska jedynie zejściem nr 18 przy ul. Klifowej.

Na plaży, blisko ul. Pocztowej znajduje się przystań rybacka. Kutry rybaków z Niechorza na burcie mają oznaczenie „NIE”. Turyści bardzo często na ich tle robią sobie pamiątkowe fotografie. Podczas pobytu w Niechorzu można kupić u rybaków świeżo złowione ryby.

W Niechorzu znajduje się jezioro Liwia Łuża, które połączone jest z morzem Kanałem Liwka, przecinającym plażę. W czasie sztormów odbywający się ruch wody powoduje okresowe zasolenie wód jeziora. Obszar jeziora mieści się w rezerwacie ornitologicznym „Jezioro Liwia Łuża”, który powstał w 1959 r. Powodem założenia rezerwatu była liczna populacja lęgowa rzadko występującego w tamtym czasie łabędzia niemego.

Pomysły na spędzanie czasu wolnego

Do atrakcji turystycznych Niechorza należą:

  • latarnia morska,
  • Park Miniatur Latarni Morskich,
  • Nadmorska Kolej Wąskotorowa,
  • Muzeum Rybołówstwa Morskiego,
  • Muzeum Figur Woskowych,
  • motylarnia,
  • pomnik foki Depki,
  • zagroda chłopska,
  • Kino 7D MAX.

Turyści, którzy przyjeżdżają do Niechorza, aby aktywnie spędzić urlop nie powinni się tu nudzić. W Niechorzu znajdują się trzy szlaki turystyczne. Szlak Śladami Rybołówstwa Morskiego ma długość 4,2 km. Szlak rozpoczyna się przy dworcu PKS w Niechorzu a kończy się przy ul. Leśnej na stacji Nadmorskiej Kolejki Wąskotorowej w Pogorzelicy. Jadąc tym szlakiem mija się Muzeum Rybołówstwa Morskiego, kanał Liwka, rzeźby rodziny na rowerach. Szlak Jeziora Liwia Łuża   ma długość 8,8 km. Trasa tego szlaku obejmuje tereny dookoła jeziora Liwia Łuża. Szlak Śladami Historii Niechorza ma 2 km. Szlak prowadzi ulicami Niechorza. Jadąc tą trasą mija się Nadmorską Kolej Wąskotorową, zabytkową zagrodę chłopską a także Latarnię Morską. Turyści, którzy nie zabrali na wakacje swojego roweru mogą skorzystać z „Rewal Bike System”. System ten umożliwia wypożyczenie roweru w jednym punkcie i oddanie go w innym. Wypożyczalnie rowerów znajdują się w Niechorzu, Rewalu i Pobierowie. Warto wspomnieć, że przez Niechorze przechodzi Szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego, który jest pieszym szlakiem turystycznym. Stanowi on część czerwonego szlaku nadmorskiego będącego fragmentem Europejskiego Szlaku Dalekobieżnego E9, który prowadzi od Portugalii, przez Polskę aż do Estonii. Osoby lubiące sporty ekstremalne mogą odwiedzić niechorski skatepark. Skatepark w Niechorzu to profesjonalny obiekt a korzystanie z niego jest bezpłatne. W Niechorzu znajdują się także korty tenisowe. 4 boiska ze sztucznym oświetleniem i syntetyczną nawierzchnią Wimbledon 20 zapewniają idealne warunki do gry zarówno dla amatorów jak i dla profesjonalistów.

Co roku w Niechorzu organizowany jest Nadmorski Zlot VW Garbus & Co, Święto Śledzia Bałtyckiego, Święto Latarni Morskiej, Festiwal Indii. Oprócz tego organizowane są m.in. imprezy taneczne i karaoke.

Pogoda

Wszyscy, którzy chcą wybrać się do Niechorza powinni zapoznać się z warunkami klimatycznymi, aby wybrać najlepszą porę na urlop dla siebie. W Niechorzu wiosna i lato są chłodniejsze niż w pozostałych częściach województwa, zimy są łagodne i krótkie, a jesień znacznie dłuższa i ciepła. Najwięcej pogodnych dni przypada na koniec wiosny i lata. Miesiącami o największym zachmurzeniu są listopad i grudzień. Najwięcej słońca w ciągu dnia występuje w okresie od maja do sierpnia. W stosunku do innych części Polski, słońce świeci tu dłużej także w kwietniu i we wrześniu. Lipiec jest najcieplejszym ale zarazem najbardziej deszczowym miesiącem.

Dojazd do Niechorza

Do Niechorza można dojechać koleją wąskotorową (trasa turystyczna), autobusem/busem lub samochodem.

Nadmorska Kolej Wąskotorowa oferuje przejazd na dwóch trasach:
– Pierwsza z nich pomiędzy Gryficami a Pogorzelicą zatrzymuje się na stacjach: Gryfice, Popiele, Rybokarty, Niedźwiedziska, Modlimowo, Paprotno, Karnice, Dreżewo, Trzęsacz, Rewal, Śliwin, Niechorze Latarnia, Niechorze Gł., Pogorzelica.
– Druga trasa łączy Trzęsacz z Pogorzelicą i zatrzymuje się oprócz tych dwóch stacji również w Rewalu, Śliwinie, Niechorzu obok Latarni oraz Niechorzu Głównym.

Najkrótsza droga ze Szczecina do Niechorza prowadzi przez Kamień Pomorski. Droga zajmuje około 1 godz. 34 min. Należy jechać S3 i DK3, w Parłówku należy kierować się drogą 107 na Kamień Pomorski, następnie na Łukęcin, a stamtąd drogą nr 102 bezpośrednio do Niechorza.

Najkrótszą drogę z Kołobrzegu do Niechorza pokonamy jadąc drogą wojewódzką nr 102 prowadzącą przez Trzebiatów. Pokonanie trasy samochodem zajmie około 46 min.

Najkrótsza droga z Gryfic do Niechorza zajmie nam około 29 min i prowadzi drogą wojewódzką nr 110 przez Cerkwicę.

W Niechorzu na al. Bursztynowej  znajduje się przystanek autobusowy. W okresie wakacyjnym otwarty jest Sezonowy Punkt Informacji Autobusowej, gdzie turyści mogą otrzymać informacje na temat rozkładu jazdy autobusów/busów oraz zakupić bilety. Główni przewoźnicy, którzy oferują swoje usługi całorocznie to PKS Gryfice, PKS Kamień Pomorski. W czasie wakacji częstotliwość odjazdów autobusów jest dużo większa niż poza sezonem letnim, co umożliwia turystom dojazd z różnych części kraju. Przez Niechorze kursują busy:

  • Express Bus w kierunku Kołobrzegu,
  • KSK Bus i Ober Trans do Szczecina przez Kamień Pomorski,
  • Bartwal do Szczecina przez Gryfice.

Podsumowanie

Niechorze to miejscowość warta odwiedzin o każdej porze roku. Latem jest tu mnóstwo turystów, ale wiąże się to z większym hałasem i tłokiem na plaży, ulicach i parkingach. Życie tętni tu praktycznie całą dobę. Poza okresem wakacyjnym jest tu również pięknie. Cisza i spokój, która tu wtedy panuje przyciąga wszystkich pragnących odpocząć od zgiełku miasta. Można wtedy spacerować po pustej plaży, karmić mewy i słuchać szumu morza.