Bałtycki Krzyż Nadziei

Bałtycki Krzyż Nadziei został wzniesiony na klifie w Pustkowie, w odległości około 100 metrów od morza. Jest kopią krzyża znajdującego się na Giewoncie.

Pomysł na wybudowanie Bałtyckiego Krzyża Nadziei powstał po wizycie Jana Pawła II w Szczecinie w 1987 r. Papież wypowiedział wtedy słowa „…jak wiatr wieje od Bałtyku po gór szczyty – do krzyża na Giewoncie…”.

Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich inż. Tadeusz Jędraszek wpadł na pomysł, aby wybudować krzyż, który będzie repliką krzyża na Giewoncie. Realizację projektu rozpoczęto w 2001 r., natomiast 14 maja 2007 r. krzyż został wzniesiony. Nazwa „Bałtycki Krzyż Nadziei” została nadana przez arcybiskupa Andrzeja Dzięgę.

Krzyż jest wyższy i cięższy od krzyża na Giewoncie – wznosi się na wysokość 19 metrów i waży 4,5 tony.

Każdej zimy na placu przy Bałtyckim Krzyżu Nadziei powstaje Bożonarodzeniowa Szopka, która dodatkowo przyciąga w to miejsce turystów. Obok krzyża znajduje się replika okrętu – statek Expo.

Od 2009 roku tradycją stała się motocyklowa pielgrzymka z Pustkowa do Zakopanego. Pielgrzymka zaczyna się pod Bałtyckim Krzyżem Nadziei. Nazywana jest pielgrzymką „od krzyża do krzyża”.

Sprawdź ceny noclegów w Pustkowie, jeśli wybierasz się na wczasy nad Bałtykiem.