Kaplica św. Jerzego

Zbudowana w XV wieku kaplica św. Jerzego jest jednym z obiektów sakralnych miasta. Wzniesiona została w miejscu dawnej kamiennej kapliczki z XIV wieku, przy której funkcjonował szpital dla ubogich, starców i chorych. Usytuowana jest w obrębie murów cmentarnych.

W XIV wieku kapliczka była kościołem katolickim dla chorych i personelu szpitalnego. Przy kościele działało bractwo świętego Jerzego. Stąd nazwa kaplicy.

Kaplica św. Jerzego w Gryficach, lapidarium, jedna z atrakcji turystycznych Gryfic
Kaplica św. Jerzego w Gryficach

W pierwszej dekadzie XXI wieku kaplica została odnowiona, jednak obecny widok dalece odbiega od tego, jakim go pamiętają mieszkańcy miasta sprzed 1945 roku. Nie ma już we wnętrzu drewnianej kazalnicy, dwóch drewnianych stalli (ławek ustawionych w prezbiterium z baldachimem i klęcznikami z przodu). Tryptyk ołtarzowy został przekazany kościołom pw. Wniebowzięcia NMP w Gryficach i Pyrzycach. Zachowano natomiast wyposażenie i krucyfiks z figurą Chrystusa, figurami Magdaleny i Józefa z Arymatei.

Kaplica na co dzień jest zamknięta, służy bowiem do obrządków pogrzebowych. Chętni do zwiedzenia kaplicy widząc otwarte drzwi, mogą wejść i zobaczyć unikalną budowlę, ocalałą od ruiny. Przy okazji można przejść alejkami gryfickiego cmentarza, co w szczególności w listopadowe wieczory jest ciekawym doświadczeniem. Centralne miejsce cmentarza zajmuje pomnik ku czci Poległym Żołnierzom Polskim. Znajdują się tu także nagrobki zmarłych proboszczów, służących przez lata gryficzanom: ks. Stanisława Ruta i ks. Jerzego Sosny.

Stara część cmentarza (od strony rzeki Regi) zachwyca urokiem starych, kamiennych pomników wtopionych w gęstwinę klonów, które latem rzucają miły cień, a jesienią ścielą się złotymi liśćmi po grobach i ścieżkach.