Wybory już za 3 tygodnie. W związku z tym, że od kilku dni znamy oficjalne kandydatury na burmistrza Gryfic, wystosowaliśmy do wszystkich kandydatów ankietę z ważnymi pytaniami dotyczącymi miasta i gminy.

Dziękujemy wszystkim kandydatom oraz ich komitetom za szybką i otwartą korespondencję z redakcją. Wyrażamy nadzieję, że pozostałe komitety i kandydaci prześlą odpowiedzi na pytania, wysłane przez zespół eGryfice. Naszą intencją jest otwarte komunikowanie i opisywanie sytuacji podczas wyborów samorządowych 2018. Leży to w interesie nas wszystkich, ponieważ dobrze poinformowani czytelnicy podejmą lepsze decyzje podczas głosowania. W rezultacie, przełoży się to na wyższą jakość nowego samorządu.

Stąd płynie prośba do naszych czytelników: dzielcie się ze swoimi znajomymi interesującymi treściami dotyczącymi ważnych, lokalnych spraw, na Facebooku, emailem, w aplikacjach do komunikacji. Rozmawiajcie ze swoim gronem znajomych i przyjaciół o ważnych tematach związanych z lokalnym życiem, szczególnie, jeśli dotyczą lokalnej gospodarki i finansów. Słuchajcie lokalnych polityków, działaczy i samorządowców, pytajcie się jak ich zdaniem będą wyglądały konsekwencje podejmowanych decyzji, jak ich działania przełożą się na przyszłe rezultaty. Merytoryczna dyskusja to konieczny początek, ponieważ przed wyznaczeniem kierunków rozwoju potrzeba wiedzy, gdzie się aktualnie jest. Wspierasz nowe miejsca pracy, rozwój gospodarczy, powrót emigrantów do Polski, poprawę sytuacji ekonomicznej? Przyłącz się do otwartego informowania.

Ankieta skierowana do kandydatów na urząd burmistrza Gryfic:

Jakie inwestycje chciałby Pan przeprowadzić w Gminie Gryfic

Andrzej Szczygieł:
Realizowane inwestycje winny wynikać z przyjętego programu wyborczego. Programem naszego KKW-Ziemia Gryficka-Powiat Gryficki, jest troska o najsłabszych mieszkańców, tj. dzieci i osoby starsze. Inwestycje, które chcemy realizować w pierwszej kolejności powinny być kierowane do tych grup społecznych. Mam tutaj na myśli:
– przedszkole z oddziałami żłobkowymi,
– rozbudowa miejsc rekreacyjnych i rehabilitacyjnych,
– dzienny dom seniora,
– mieszkania komunalne, w tym dla osób z różnorodnymi dysfunkcjami.Kolejną kategorią potrzeb są oczekiwania mieszańców:
– na obiekty sportowe – rozbudowa stadionów,
– kulturalne- utworzenie nowoczesnego Centrum Kultury.Nasza uwaga zwrócona będzie również, na nowoczesne Centrum Przesiadkowe oraz wspieranie inwestorów w nowo tworzonej strefie przemysłowej.

Zbigniew Chabowski:
Wiele inwestycji już przygotowałem do realizacji pełniąc funkcję wiceburmistrza. Projekty te wymagają konsekwentnej kontynuacji a są to m.in.:

  1. Dzienny dom seniora (budynek przy ul. Piłsudskiego, dawna stołówka żołnierska, przygotowany program funkcjonalno-użytkowy, inwestycja około 5 mln)
  2. Rewitalizacja parku miejskiego – ścieżki spacerowo-biegowe, przestrzeń wystawienniczo-artystyczna, mała architektura i oświetlenie (przygotowany program funkcjonalno-użytkowy)
  3. Modernizacja i przebudowa ciągu komunikacyjnego od ul. Strzeleckiej do ul Szewskiej (gotowa dokumentacja techniczna)
  4. Wybudowanie Centrum Komunikacyjnego dla Podróżnych wraz z modernizacją budynku dworca PKP (gotowy program funkcjonalno użytkowy)
  5. Wiejskie Centa Umacniania Więzi Społecznych tzn. przebudowa centrów wsi według projektów architekta
  6. Kontynuacja przejmowania wodociągów wiejskich w celu obniżenia kosztów wody o połowę. Pierwszy etap został wykonany w miejscowościach Lubieszewo, Rotnowo, Skowrony i Stawno.
  7. Drogi:

– budowa ulicy Wierzbowej (przygotowana dokumentacja i złożony wniosek o dofinansowanie)
– budowa stref parkingowych przy centrum miasta oraz na osiedlu XXX-lecia
– budowa małej obwodnicy miejskiej od ul. Dąbskiego do ul. Piastów (przebieg ujęty w zmianie studium)
– modernizacja ulicy Zdrojowej wraz z budową ścieżki rowerowej

– budowa dróg i chodników na osiedlu Bursztynowym oraz na osiedlu Leśna Ostoja wraz z infrastrukturą

– przejęcie ulic powiatowych na terenie miasta i przeprowadzenie zmiany organizacji ruchu, remontów i cząstkowych przebudów aby stworzyć sprawny układ komunikacyjny miasta wraz z systemem ścieżek rowerowych

  1. Żłobek
  2. Budowa świetlic wiejskich w miejscowościach Baszewice, Rzęsin, Borzyszewo – przygotowałem dokumentację i uzyskałem dofinansowanie
  3. Inwestycje w transport publiczny: niskoemisyjne autobusy miejskie, rower/skuter miejski, przywrócenie transportu publicznego na wsiach
  4. Przebudowa Domu Kultury w Gryficach – nowoczesna sala koncertowa wraz z zapleczem technicznym oraz pracowniami artystycznymi dla zespołów, muzyków, tancerzy, plastyków …
  5. Kontynuacja budowy zaplecza socjalnego dla Sparty Gryfice na stadionie miejskim
  1. Oraz oczywiście kontynuacja rozpoczętej przez mnie inwestycji budowy Targowiska Miejskiego przy ulicy Klasztornej.
  2. Kontynuacja budowy oświetleń terenów wiejskich i miasta.
  3. Na pewno trzeba podjąć temat termomodernizacji budynku urzędu miasta i Gminy wraz ze zmianą elewacji (taki projekt został przygotowany już w 2000 roku.
  4. Należy również Plac Zwycięstwa zmienić na tyle aby stał się miejscem spotkań i przyjemnego wypoczynku wśród zieleni. W trakcie konsultacji programu rewitalizacji wielokrotnie mieszkańcy podnosili że jest to mało przyjazne miejsce które trzeba zmienić.
  5. Trzeba wytypować drogi do napraw i przebudowy na terenie wsi i miasta.
  6. Należy kontynuować budowę kolejnych świetlic w ustaleniu z radą miejską oraz radami soleckimi.
  7. Również wymagają zakończenia rozpoczęte przeze mnie projekty budowy:
    – oczyszczalni w miejscowości Baszewice
    – oczyszczalni w miejscowości Ościęcin
    – kolektora sanitarnego z osiedla Zdroje do Gryfic

Na pewno nie są to wszystkie inwestycje, które należy podjąć w ciągu najbliższych 5 lat.

Krzysztof Brożyński: Nie udzielił odpowiedzi.
Beata Smoleńska: Nie udzieliła odpowiedzi.

 

Jak będzie wyglądać Pana współpraca z największymi miejskimi/gminnymi podmiotami gospodarczymi?

Andrzej Szczygieł:
Zamierzam dokonać reorganizacji Zakładu Usług Komunalnych oraz dokapitalizować GTBS.

Zbigniew Chabowski:
Widzę konieczność zwiększenia przepływu informacji pomiędzy gminą a podmiotami gospodarczymi. Nic nie stoi na przeszkodzie aby na stałe w gminie funkcjonowała Rada Przedsiębiorców jako podmiot konsultacyjny i doradczy w ważnych sprawach miasta. Na pewno rola i ranga Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorców powinna być większa nich dotychczas w relacjach z miastem.

Krzysztof Brożyński: Nie udzielił odpowiedzi.
Beata Smoleńska: Nie udzieliła odpowiedzi.

 

Jak będzie wyglądać Pana współpraca z prywatnymi firmami i jednostkami oświatowymi?

Andrzej Szczygieł:
W dalszym ciągu będziemy wspierać wszystkich przedsiębiorców m.in. przez stosowanie niskich stawek podatkowych, a tam gdzie to możliwe zaniechanie poboru podatku.Gmina jest organem prowadzącym przedszkola, szkoły i inne placówki oświatowe. Będę wspierał rozwój tych jednostek, by były dobrą kuźnią kadr. Zamierzam powołać Gminne Liceum Ogólnokształcące, a w szkołach podstawowych profilowane klasy począwszy od klas I.

Zbigniew Chabowski:
Gryfice potrzebują programu oświatowego który będzie uwzględniał żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe, średnie i wyższe bez podziału na prywatne i samorządowe. Mocno stawiam na to aby przywrócić 4 szkoły podstawowe, tak jak to funkcjonowało przed reformą edukacji.

Krzysztof Brożyński: Nie udzielił odpowiedzi.
Beata Smoleńska: Nie udzieliła odpowiedzi.

 

Kogo by Pan wybrał na najbliższych współpracowników i dlaczego (jakie zalety mają Ci ludzie)?

Andrzej Szczygieł:
Pracownicy Gminy Gryfice są dobrymi fachowcami z doświadczeniem i należytym przygotowaniem zawodowym. Braki kadrowe zawsze uzupełniam w drodze konkursu wg wymagań kwalifikacyjnych. Staram się pozyskiwać pracowników ambitnych, samodzielnych, jednocześnie potrafiących pracować w zespole.

Zbigniew Chabowski:
Jeżeli chodzi o pracowników trzeba stwierdzić obiektywnie, że jest w tej chwili pełna obsada. Miałem okazję kierować wydziałem spraw gospodarczych i okazuje się, że jest to zespół bardzo sprawnie działających ludzi. Taki może być cały urząd tylko musi być umiejętnie zarządzany. Nie problem w ludziach, problem jest w nowoczesnym zarządzaniu lub raczej jego braku.

Krzysztof Brożyński: Nie udzielił odpowiedzi.
Beata Smoleńska: Nie udzieliła odpowiedzi.

 

Jak planuje Pan zachęcić młodych do pozostania, powrotu lub osiedlenia się w Gryficach?

Andrzej Szczygieł:
Moją zachętą dla młodych ludzi będzie budownictwo mieszkaniowe. Dla wszystkich dzieci miejsca w żłobku i przedszkolu oraz nowoczesnej dobrze wyposażonej szkole podstawowej i średniej.Dobre połączenie komunikacyjne między dużymi aglomeracjami oraz gminna komunikacja autobusowa między gryfickimi sołectwami a miastem.

Wspieranie tworzących nowe miejsca pracy w naszej gminie.

Zbigniew Chabowski:
Nikt nie zostanie ani nie wróci do Gryfic jeśli nie będzie miał w perspektywie dobrze wynagradzanej pracy oraz jej trwałości. Przez 4 lata pracowałem nad Specjalną Strefą Ekonomiczną i tak chwalę się tym, że jest to moje dzieło. Od teraz najważniejszą sprawą jest, aby powstały tam nowe firmy oraz nowe miejsca pracy. Najlepiej byłoby gdyby te miejsca pracy tworzyli nasi lokalni przedsiębiorcy. Jest to pierwszy i najważniejszy krok do tego aby młodzi postrzegali Gryfice jako atrakcyjne i dobre miejsce do życia. Ważny jest program oświatowy, dostęp do kultury ale najpierw musimy zapewnić mieszkańcom dobrze płatna pracę.

Krzysztof Brożyński: Nie udzielił odpowiedzi.
Beata Smoleńska: Nie udzieliła odpowiedzi.

 

Jaką myśl polityczną Pan reprezentuje?

Andrzej Szczygieł:
Troska o wszystkich mieszkańców naszej gminy.

Zbigniew Chabowski:
Jestem pragmatykiem i zwolennikiem mądrych wyborów.

Krzysztof Brożyński: Nie udzielił odpowiedzi.
Beata Smoleńska: Nie udzieliła odpowiedzi.

 

Do naszej redakcji trafiło wiele wiadomości z obawami o czystki personalne po ewentualnej zmianie władzy. Czy Pan uważa, że to negatywne zjawisko i jaki będzie Pana plan działania?

Andrzej Szczygieł:
Nie przewiduję żadnych czystek personalnych.

Zbigniew Chabowski:
Czystki personalne są zazwyczaj wymysłem tych którzy za wszelką cenę chcą zachować status quo. Jak wcześniej wspomniałem problem nie jest w ludziach, a jedynie w ich umiejętnym zarządzaniu. Zarządzałem dużymi organizacjami gospodarczymi oraz samorządowymi i nigdy nie kierowałem się zasadą przekreślania ludzi. W moim przekonaniu zwalnianie pracowników jest porażką zarządzającego.

Krzysztof Brożyński: Nie udzielił odpowiedzi.
Beata Smoleńska: Nie udzieliła odpowiedzi.

 

Jaki jest Pana sztandarowy pomysł/pomysły do zrealizowania w najbliższej kadencji?

Andrzej Szczygieł:
Dalsza poprawa warunków życia wszystkich mieszkańców gminy Gryfice m.in.
– przez budowę nowoczesnych dróg i ulic pozyskując do tego celu różnorodne środki zewnętrzne,- pełna kanalizacja sanitarna i wodociągowa na wszystkich obszarach zabudowy mieszkaniowej.

„Wszyscy tworzymy nowoczesną Gminę Gryfice”

Zbigniew Chabowski:
W Gminie Gryfice jest tak wiele do nadrobienia, że nie może być jednego pomysłu. Trzeba podjąć wiele spójnych wyzwań i zadań. W sferze inwestycyjnej już nadmieniłem wcześniej natomiast jest wiele do zrobienia w sferze społecznej. 3 lata z sukcesem realizowałem Budżet Obywatelski, który wyzwalał autentyczną aktywność mieszkańców gminy. Widzę bezwzględną konieczność kontynuowania tego co rozpocząłem. Kolejna rzecz to autentyczne prowadzenie konsultacji społecznych w sprawach dla mieszkańców. Zrealizowałem dwa duże projekty konsultacyjne. Jeden dotyczył rewitalizacji całej Gminy Gryfice, a drugi dotyczył zmiany Studium Zagospodarowania Przestrzennego dla gminy. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, które wskazywało na dużą chęć uczestniczenia w projektach nie tylko młodzieży ale również osób starszych. Wiąże się z tym kwestia komunikacji między mieszkańcami a samorządem, która dzisiaj w zasadzie nie istnieje. Na potrzeby projektów które realizowałem tworzyłem własne strony internetowe, które służyły do komunikacji z mieszkańcami.

Drugą ważną kwestią jest polityka senioralna. Nie można sprowadzać tego zagadnienia jedynie do wybudowania dziennego Domu Seniora bo to jest ważne ale nie rozwiąże problemu. Trzeba w tym zakresie również uwzględnić: aktywność zawodową i edukacyjną seniorów oraz dedykowane dla tej grupy świadczenia np. karta seniora obejmująca możliwość korzystania na specjalnych warunkach z transportu i komunikacji oraz z oferty kulturalnej i sportowej gminy. Niewątpliwie w tworzeniu takiego programu i współdziałania gminy z seniorami swój udział powinna mieć Gminna Rada Seniorów. Jej utworzenie nie wymaga żadnych nakładów finansowych a jedynie odrobiny dobrej woli.

Do ważnych propozycji należy również zaliczyć program oświatowy o którym mowa była wcześniej. W kolejnej perspektywie finansowej naszego regionu będą miały ogromne znaczenie Obszary Funkcjonalne. Prace nad stworzeniem Gryfickiego Obszaru Funkcjonalnego (GOF) podjąłem dwa lata temu i będę to kontynuował jako szansę rozwoju Gminy Gryfice. W ramach Obszaru Funkcjonalnego dla Gryfic zdefiniowano potrzebę prowadzenia polityki senioralnej jak również edukacyjnej i turystycznej. To jest początek naszych prac, natomiast już dzisiaj musimy planować perspektywicznie to co się zdarzy za lat pięć, dziesięć i więcej.

Krzysztof Brożyński: Nie udzielił odpowiedzi.
Beata Smoleńska: Nie udzieliła odpowiedzi.

Wyraź swoją opinię i podaj dalej!
Zachęcamy do dzielenia się artykułem i komentowania na eGryfice na Facebooku!

Poprzedni artykułRodzinny Turniej Szachowy już 6 października w Gryficach!
Następny artykułPolacy Mistrzami Świata w Siatkówce 2018!