Lokalnie jest Fajnie to nazwa projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Z Pomysłem, ale i pewna koncepcja zachowań konsumentów czyli nas wszystkich. To również próba zwrócenia uwagi na to, jak ważne w obecnym świecie są pojedyncze wybory, których dokonujemy każdego dnia.

Oto 10 powodów, dla których warto kupować lokalnie:

  1. Wspierasz siebie. Badania pokazują, że gdy kupujesz lokalnie, do innych lokalnych firm, dostawców usług i rolników trafia znacznie więcej Twoich pieniędzy. A to wzmacnia ekonomiczne podstawy całej społeczności.
  2. Wspierasz lokalne społeczności. Organizacje pozarządowe otrzymują średnio o 250% większe wsparcie ze strony drobnych przedsiębiorców, niż wielkich firm.
  3. Utrzymujesz wyjątkowość naszej wspólnoty. Gdy kupujemy lokalnie, jemy lub bawimy się, sprawia to, że w naszej wspólnocie czujemy się bardziej jak w domu. Biznesy, które są jedyne w swoim rodzaju, to integralna część wyjątkowości miejsca, w którym żyjemy. Zyskuje również turystyka. „Ludzie, wyjeżdżając na wakacje, szukają miejsc, które będą jakieś, a nie jakiekolwiek”.
  4. Dbasz o środowisko. Lokalne firmy zaopatrują się lokalnie, co redukuje transport. Oznacza to, że mniej przyczyniają się do kłopotów komunikacyjnych, zanieczyszczeń środowiska i utraty naturalnych siedlisk zwierząt.
  5. Tworzysz miejsca pracy. Drobne przedsiębiorstwa są największymi pracodawcami w skali kraju i w każdej wspólnocie, zapewniając więcej miejsc pracy dla lokalnych mieszkańców.
  6. Cieszysz się lepszą obsługą. Lokalne firmy zatrudniają ludzi, którzy więcej wiedzą o sprzedawanych produktach i mają czas, by poznać klientów.
  7. Inwestujesz we wspólnotę. Lokalni przedsiębiorcy żyją zwykle w tej samej okolicy, rzadziej ją opuszczają, dzięki czemu chętniej wspierają lokalne inicjatywy.
  8. Wiesz skąd jesz. Produkty kupione lokalnie będą zdecydowanie mniej przetworzone. Będą zawierać mniej chemii, a więcej substancji odżywczych dla naszego organizmu. Po drugie żywność z bazaru jest zdecydowanie bardziej świeża niż ta, która musiała przebyć długą drogę i spędzić trochę czasu w chłodni.
  9. Kupujesz to, czego chcesz Ty sam. Rynek z setkami małych biznesów jest, na dłuższa metę, najlepszą drogą do innowacji i niskich cen. Ogromna liczba takich firm, które oferują produkty nie w oparciu o ogólnokrajowe plany sprzedaży, lecz kierują się własnym interesem i potrzebami lokalnych nabywców, gwarantuje znacznie szerszy wybór towarów.
  10. Wspierasz lokalny rozwój. Badania pokazują, że w coraz bardziej homogenicznym świecie przedsiębiorcy i wykwalifikowani pracownicy chętniej inwestują i osiedlają się we wspólnotach, które zachowały swój wyjątkowy charakter.

Projekt „Lokalnie jest Fajnie” jest współfinansowany ze środków programu „Społecznik na lata 2019-2021 – Program Marszałkowski” #ProgramSpołecznik #PomorzeZAchodnie #KARRSA #SpołeczniknaRatunek

lokalnie jest fajnie plakat
Foto: Stowarzyszenie Z Pomysłem
Poprzedni artykułESO Angels Awards. Światowe wyróżnienie dla gryfickiego szpitala
Następny artykułSprawa nabrała niemiłego wymiaru.