W minioną sobotę, 18 maja 2019 w Gryficach odbyła się 14. edycja Europejskiej Nocy Muzeów. Jak co roku cieszyła się ona dużą popularnością wśród mieszkańców Gryfic i gości.

Główną atrakcją wydarzenia była wystawa starych parowozów oraz możliwość odwiedzenia zaplecza Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej – miejsca, które na co dzień nie jest dostępne dla zwiedzających.

Dużą popularnością wśród uczestników imprezy cieszyły się przejażdżki ręczną drezyną. A dla najmłodszych Park Miniatur i Kolejek z Dziwnowa przygotował  mini-replikę wąskotorowej lokomotywy parowej Px48, która dzięki dołączonym wagonikom mogła przewieźć nie tylko dzieci. Miniatura z Dziwnowa jest wiernym modelem polskiego parowozu Px48, produkowanego w latach 50-tych ubiegłego stulecia, ręcznie wykonanym z metalu w skali 1:6.

Na imprezę w Gryficach można było dojechać specjalnym pociągiem od strony Kołobrzegu oraz Nadmorską Koleją Wąskotorową z gminy Rewal. Pociągi około godz. 20:00 na stacji w Gryficach powitała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Red Swing Low, która następnie przeprowadziła uczestników do miejsca imprezy.