Miasto Świnoujście to pierwszy beneficjent tegorocznego wsparcia Urzędu Marszałkowskiego przeznaczonego na remonty lokalnej infrastruktury sportowej. Środki w wysokości blisko 30 tys. zł trafią do Ośrodka Sportu i Rekreacji Wyspiarz. Pozwolą na wymianę elektronicznej tablicy wyników na stadionie miejskim. Umowę dofinansowania inwestycji podpisali w Świnoujściu w środę, 8 czerwca 2022 roku marszałek województwa Olgierd Geblewicz i prezydent Janusz Żmurkiewicz.

Świnoujście to 1 z blisko 80 lokalnych samorządów, które skorzystają z marszałkowskiej pomocy na poprawę stanu bazy sportowej na Pomorzu Zachodnim. Wsparcie w wysokości prawie 30 tys. zł pomoże w modernizacji stadionu miejskiego, gdzie mecze swoje rozgrywa drużyna piłkarska Flota. Z pomocą przyznanej dotacji na obiekcie zamontowana zostanie nowa elektroniczna tablica wyników. Koszt całkowity inwestycji to 59 tys. zł.

Marszałek Olgierd Geblewicz przywiózł dziś ze sobą dobrą pogodę i pewną kwotę w ramach sportowych grantów dla OSiR Wyspiarz. Popisaliśmy umowę na niemal 30 tysięcy złotych na poprawę infrastruktury stadionu Floty. Nie wiem czy to wystarczy do awansu, ale na pewno jest to krok w dobrym kierunku – mówił prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

W 2022 roku na pokrycie zachodniopomorskim gminom i powiatom części kosztów budowy, modernizacji czy remontów infrastruktury sportowo-rekreacyjnej Urząd Marszałkowski przeznaczył 2 mln zł. To o 500 tys. zł więcej niż przed rokiem. Zwiększyło się również z 20 do 30 tys. zł maksymalne wsparcie inwestycji, które mogło sięgnąć do 50% jej całkowitych kosztów. Wnioski o dofinansowanie inwestycji przyjmowane były do 28 lutego. Każdy samorząd mógł ubiegać się o dofinansowanie jednego projektu, uwzględniającego dodatkowo jedną lokalizację. Dotację należy wykorzystać do końca grudnia br. Z dofinansowania skorzysta 76 lokalnych samorządów.

– Wszyscy chcemy trenować, ćwiczyć oraz bawić się na nowoczesnych obiektach, i właśnie takiemu celowi od lat służy ten program. W tym roku zdecydowaliśmy się na podniesienie puli pomocy, bo koszty przeprowadzenia remontów w ostatnim czasie drastycznie wzrosły, a zainteresowanie samorządów otrzymaniem wsparcia na modernizację lokalnej bazie sportowej nie słabnie – mówił marszałek Geblewicz.

Wielkość wsparcia wyniesie od 9 do 30 tys. zł. Remonty, modernizacje i doposażenia obejmą m.in. stadiony, hale, sale gimnastyczne, boiska, siłownie na  świeżym powietrzu, akweny wodne czy tory lekkoatletyczne. Na obiektach pojawi się np.: nowe wyposażenie dla biegaczy, zaplecze sanitarno-szatniowe, wiaty dla ławek rezerwowych, siedziska, mobilne trybuny, tablice elektroniczne, tablice koszykarskie wraz z obręczami, oświetlenie, ogrodzenie, bandy do unihokeja i sprzęt pływający, w tym łodzie żaglowe.

„Program pomocy finansowej dla jednostek samorządu terytorialnego na poprawę i modernizację infrastruktury sportowej” to przedsięwzięcie realizowane w latach 2002, 2005-2008 oraz ponownie od 2014 roku, po zakończeniu programu „Moje Boisko-Orlik 2012”. Wsparcie w ramach wszystkich poprzednich edycji Programu wyniosło około 11 mln zł. Umożliwiło ono realizację ponad 700 różnych inwestycji poprawiających stan bazy sportowo-rekreacyjnej w regionie.

Na liście beneficjentów są również:

  • Gmina Rewal – Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego na boisku sportowym w Rewalu; koszt inwestycji – 61.728,09 złotych, przyznana dotacja – 30.000,00 złotych.
  • Gmina Trzebiatów – Budowa siłowni plenerowej w nadmorskiej miejscowości Mrzeżyno gmina Trzebiatów; koszt inwestycji – 48.000,00 złotych, przyznana dotacja – 24.000,00 złotych.
  • Powiat Gryficki – Zakup i montaż FUNBOX’u – elementu akrobatycznego skateparku, wraz z odtworzeniem okładzin pozostałych elementów infrastruktury; koszt inwestycji – 70.000,00 złotych, przyznana dotacja – 30.000,00 złotych.
DOTACJE NA SPORTOWĄ I
Foto: wzp
Poprzedni artykułKąpieliska Gminy Rewal z Błekitną Flagą
Następny artykułDrugi nabór o dopłaty z Funduszu Autobusowego ruszył