Spektrum pomocy zawartej w przepisach kolejnych Tarcz Antykryzysowych jest szerokie. Wśród instrumentów, z jakich mogą korzystać pracodawcy jest między innymi dofinansowanie do wynagrodzeń, umarzalne pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, zwolnienia ze składek ZUS czy świadczenia postojowe. To pomoc udzielana na wszelkie możliwe sposoby.

Jak podkreślił wojewoda Tomasz Hinc, tylko z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wysokość przyznanego wsparcia na Pomorzu Zachodnim to kwota 109 mln zł. W ramach tego Funduszu wspartych zostało blisko 25 tysięcy miejsc pracy. Wypłacono już 87,4 mln złotych w ramach świadczenia postojowego – otrzymało je 45 tys. osób.

Wysokość mikropożyczek na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla ponad 62 tys. mikroprzedsiębiorców na Pomorzu Zachodnim to kwota 312 mln zł.

Chciałbym podkreślić, że jesteśmy na drugim miejscu wśród województw pod względem ilości pozytywnie rozpatrzonych wniosków o mikropożyczki. Aż 83 proc wniosków kończy się pozytywnym załatwieniem wniosku, to znaczy, że nasi zachodniopomorscy przedsiębiorcy są bardzo profesjonalni i sprawni, potrafią korzystać z instrumentów, jakie oferuje im rząd.

Zachęcam tych, którzy są uprawnieni do złożenia wniosku, a jeszcze nie skorzystali z tej możliwości, by starali się o rządowe wsparcie – powiedział Tomasz Hinc.

Na podział w skali kraju czeka jeszcze 13 mld zł. dla mikrofirm i 20 mld zł. dla małych i średnich firm. Potencjalni beneficjenci mogą więc bez obaw składać wnioski – dodał Leszek Dobrzyński.

Program skierowany jest do mikrofirm (1-9 pracowników) i MŚP (10-249 pracowników).

  • Cały proces wypełniania wniosku i przyznawania subwencji odbywa się on-line.
  • Program subwencji z Tarczy Finansowej opiera się na oświadczeniu przedsiębiorcy.
  • 85% złożonych wniosków o subwencję uzyskuje pozytywną decyzję.
  • Od momentu złożenia wniosku do przelewu środków na konto: 48 godzin.
  • Dziennie na konta polskich firm wpływa ok. 2 mld zł subwencji z TF PFR.
  • 75% udzielonej subwencji może być umorzone.
  • Spłata pierwszej raty dopiero po roku od dnia przyznania subwencji.
  • 12 000 zł kwoty bazowej na 1 pracownika.
  • Na potrzeby programu zintegrowano ponad 400 systemów i baz informatycznych.
  • W programie uczestniczy 98% banków (komercyjnych i spółdzielczych).

Ogólna kwota przydzielona na powiat gryficki to 42.206.361 złotych.

Poprzedni artykułModernizacja boiska w Mrzeżynie z dofinansowaniem
Następny artykułVII Gryficka Dziesiątka 2020 wystartuje 9 sierpnia. Zapisy już ruszyły!