Przełom października i listopada to co roku czas wytężonej pracy policjantów. By każdy mógł bezpiecznie dojechać i wrócić z odwiedzin grobów swoich bliskich w całej Polsce prowadzona jest akcja “Znicz 2019”.

Najbliższe dni to czas, w którym wielu z nas odwiedzi groby swoich najbliższych. Ruch drogowy jest i będzie duży, szczególnie w pobliżu cmentarzy oraz dróg dojazdowych do nekropolii – dlatego zadbajmy o własne bezpieczeństwo. W ramach policyjnej akcji „Znicz 2019” policjanci sprawdzają stan techniczny aut i sposób przewożenia dzieci.

Pamiętajcie o podstawowych zasadach:

  • Dostosujmy prędkość pojazdów do warunków panujących na drodze.
  • Zachowujmy odstęp między samochodami.
  • Konieczność poruszajmy się samochodem z włączonymi światłami mijania.
  • Kierowcy, którzy wybierają się w dłuższą podróż, powinni pamiętać by co pewien czas robić przerwę na odpoczynek.

Ważne jest, aby nie jeździć „na pamięć” – w wielu miejscach pojawią się zmiany organizacyjne, niektóre ulice zostaną wyłączone całkowicie z ruchu, o czym poinformują nas znaki drogowe. Na pobłażliwość policjantów nie mają co liczyć kierujący, którzy zdecydują się usiąść za kierownicą pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Policja apeluje też do pieszych, odwiedzających groby bliskich, by korzystali z chodników, a w przypadku ich braku – z pobocza. Przed wejściem na jezdnię zachowajmy szczególną ostrożność i przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Mimo, że prawo wymaga noszenia odblasków wyłącznie poza obszarem zabudowanym, policja zachęca jednak, by nosić je zawsze. Pieszy w ciemnym ubraniu, po zmroku staje się widoczny dla kierowcy z odległości około 30 metrów. Samochód jadący z prawidłową prędkością pokonuje taki dystans w ciągu niewiele więcej niż sekundy. Jeśli natomiast pieszy ma na swojej odzieży elementy odblaskowe, kierowca może dostrzec go już ze 150 metrów.

Wybierając się na cmentarz, nie pozostawiajmy cennych rzeczy w samochodach. Właściwe zabezpieczenie mienia uchroni nas przed przykrymi następstwami kradzieży. Jeżeli wyjeżdżamy na dłużej, zadbajmy również o nasze mieszkania – czujne oko sąsiada jest najlepszym sposobem na odstraszenie złodzieja!

droga światła
Nie jeździjmy „na pamięć” – w wielu miejscach podczas Wszystkich Świętych pojawią się zmiany organizacyjne.