Nadmorscy przedsiębiorcy i nadmorskie samorządy również ponoszą straty z tytułu zimowego zamknięcia turystyki. Tak samo jak gminy z południa i innych regionów Polski. Aby ten teren nie był pomijany w planowanym mechanizmie wsparcia, włodarze gmin nadmorskich wystosowali do premiera apel. Podpisał się pod nim również Konstanty Tomasz Oświęcimski – wójt Gminy Rewal oraz Józef Domański – burmistrz Gminy Trzebiatów.

To nasz wspólny apel o ratowanie również nadmorskiej turystyki. Oczywiście każdy wójt, burmistrz czy prezydent miasta, który czuje tak jak my, może do nas dołączyć, wyrazić swoje poparcie i potraktować ten list, jako apel również w imieniu kierowanej przez niego gminy” – podkreśla burmistrz Klimowicz.

A oto treść wystosowanego apelu:

Wielce szanowny Panie Premierze.

Bardzo zaskoczyła nas zapowiedź rządowego wsparcia dla samorządów dotkniętych zakazem zimowej turystyki, która miałaby trafić tylko do gmin z południa Polski. Jako przedstawiciele nadmorskich samorządów, apelujemy o wsparcie i przypominamy, że północna Polska również cierpi z powodu koronawirusowych restrykcji wprowadzanych przez rząd. Dlaczego Pan Premier zapomina o nas i o naszych mieszkańcach? Okres świąteczno-noworoczny i okres ferii zimowych to czas bardzo wysokiego obłożenia w nadmorskich hotelach, pensjonatach i zakładach uzdrowiskowych. Dla branży turystycznej uzależnionej przede wszystkim od okresu wakacyjnego, zawsze był to czas wypracowania dodatkowego dochodu, tak ważnego w okresie zimowym. Dziś straty szacowane w setkach milionów złotych liczy nadmorska branża hotelarska, ale liczą też inne podmioty powiązane z turystyką. Dla samorządów położonych nad Bałtykiem już pierwsze zamknięcie gospodarki wiosną tego roku było dużym ciosem. Wówczas rząd nie przedstawił nawet wstępnej propozycji rekompensat dla gmin. Szczęśliwie sezon udało się przeprowadzić, ale ponowne zamknięcie to kolejne straty. Dlaczego rząd chce stworzyć mechanizm wsparcia tylko dla gmin z południa Polski? Dlaczego pomija nadmorskie samorządy? Dlaczego znowu nikt nie konsultuje z samorządami tak ważnych decyzji? Już od wielu tygodni dostajemy sygnały, że wiele firm nie przetrwa kolejnego zamrożenia. Dlatego tak ważny jest plan. Rozsądny i sprawiedliwy. Skierowany do firm, ale i do samorządów. Do wszystkich żyjących z turystyki. Apelujemy do Pana Premiera o równe potraktowanie wszystkich gmin i jak najszybsze podjęcie działań, które sprawią, że branża turystyczna przestanie pogrążać się w coraz większym chaosie. Niedługo nie będzie już czego ratować”.

Pod petycją przygotowaną przez burmistrza Darłowa w krótkim czasie podpisało się kilkunastu samorządowców reprezentujących nadmorskie gminy:

 • Burmistrz Darłowa – Arkadiusz Klimowicz
 • Wójt Gminy Darłowo – Radosław Głażewski
 • Wójt Gminy Postomino – Janusz Bojkowski
 • Burmistrz Mielna – Olga Roszak-Pezała
 • Wójt Gminy Ustka – Anna Sobczuk-Jodłowska
 • Wójt Gminy Rewal – Konstanty Tomasz Oświęcimski
 • Burmistrz Dziwnówa – Grzegorz Jóźwiak
 • Burmistrz GminyWładysławowo – Roman Kużel
 • Burmistrz Gminy Miasta Krynica Morska – Krzysztof Swat
 • Burmistrz Miasta Hel – Mirosław Wądołowski
 • Burmistrz Miasta Puck – Hanna Pruchniewska
 • Burmistrz Trzebiatowa – Józef Domański
 • Wójt Gminy Ustronie Morskie – Bernadeta Borkowska
APEL WÓJTÓW DO PREMIERA
Włodarze gmin nadmorskich wystosowali do premiera apel.
Poprzedni artykułWyniki konkursu „Pierwszy Maluch Powiatu Gryfickiego”
Następny artykułJak planować urlop w 2021 roku?