Mateusz Wiciński, uczeń Zespołu Szkół im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie, odebrał od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka certyfikat ukończenia szkolenia w ramach programu Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe.

Kadet Mateusz Wiciński (3a) odebrał z rąk Ministra ON certyfikat ukończenia szkolenia w ramach programu Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe.

W poniedziałek 26 kwietnia br. szef MON spotkał się z uczniami klas wojskowych. Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną spotkanie z przedstawicielami szkół odbyło się w formule wideokonferencji.

Gratuluję Wam, Waszym opiekunom i wychowawcom, którzy podczas tego procesu edukacji kształtowali Wasze postawy. Ta postawa, którą możemy nazwać postawą służby Ojczyźnie, jest niezwykle ważna dla naszego bezpieczeństwa, dla bezpieczeństwa Polski. Jest również ważna dla przyszłości naszej Ojczyzny. Bardzo się cieszę, że dokonaliście tego wyboru, tak jak i inni uczniowie wszystkich 185 szkół w całej Polsce, szkół z klasami mundurowymi. Ponad 440, klas prawie 11 tysięcy uczniów, to są dane, za rok szkolny, który już niedługo się kończy” – mówił minister.

Minister wręczył grupie uczniów certyfikaty potwierdzające ukończenie edukacji wojskowej, które umożliwiają zyskanie dodatkowych punktów w procesie rekrutacji na uczelnie wojskowe i odbycie skróconej służby przygotowawczej. Po ukończeniu skróconej służby przygotowawczej kadeci zostaną żołnierzami rezerwy i będą mogli rozpocząć starania o przyjęcie do służby w Wojsku Polskim.

Szef MON poinformował również o planowanym uruchomieniu programu „CYBER.MIL z klasą” dla 16 szkół w całej Polsce.

Te klasy będą utworzone w 16 liceach w całej Polsce. Zdecydowaliśmy o tym, aby nie były to licea położone w stolicach, centrach województw tylko w mniejszych miejscowościach dlatego, że chcemy dać szanse wszystkim. Nie tylko tym, którzy mieszkają w stolicach województw” – mówił minister.

Od 2017 roku MON wspiera działanie klas wojskowych m.in. poprzez dwa programy: Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe i Oddziały Przygotowania Wojskowego. We wszystkich programach uczestniczy blisko 11 tys. uczniów uczących się w 440 klasach w 185 szkołach w całej Polsce. Uczniowie i szkoły otrzymują wsparcie merytoryczne i finansowe z MON w ramach dotacji celowej, gdzie  MON pokrywa 80 % kosztów. Od nowego roku szkolnego zostanie uruchomionych kolejnych 20 nowych oddziałów przygotowania wojskowego. Łącznie takich klas będzie 150 w całym kraju. Ponadto, od września 2021 roku ruszy program „CYBER.MIL z klasą” dla 16 szkół.

Jedną z form wsparcia działalności młodzieży uczącej się w klasach mundurowych i wojskowych jest m. in. konkurs „I Ty możesz służyć Ojczyźnie” ogłoszony 26 kwietnia br. przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Na realizację zadań wspierających młodzież resort obrony przeznaczył  3.000.000 zł. Po złożeniu wniosku i spełnieniu wszystkich wymogów formalnych organizacje pozarządowe mogą otrzymać dofinansowanie na organizację proobronnych szkoleń, warsztatów i kursów sprawnościowych m.in. strzeleckich, taktyczno-poligonowych, samoobrony oraz pierwszej pomocy.  Dofinansowane mogą zostać także zajęcia sportowo-obronne takie jak  zawody sprawnościowe, mistrzostwa, spartakiady, a także obozy, biwaki i zloty o charakterze sportowo-obronnym.

Oferty należy składać do dnia 20 maja 2021 r. Termin realizacji zadań od  22 czerwca 2021 r. do 31 grudnia 2021 r.

Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są na stronie BIP –https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/otwarty-konkurs-ofert-nr-ew-072021wddekid

Źródło: gov.pl

Poprzedni artykułGłazoławeczki – pierwszy element zagospodarowania terenu pod muralem
Następny artykułSpływ kajakowy rzeką Regą Borzęcin – Trzebiatów