Pandemia COVID-19 spowodowała, że coraz więcej osób odczuwa niepokój i lęk. Strach wywołuje nieznany wirus, który zagraża zdrowiu i życiu, a także niesie ryzyko utraty pracy i doświadczenia negatywnych skutków spowolnienia gospodarczego. Nowa sytuacja intensyfikuje też problemy, z którymi borykamy się na co dzień.

Jeśli boli nas gardło, idziemy po poradę do laryngologa, a gdy doskwiera nam ból kręgosłupa wybieramy się do ortopedy. To oczywisty mechanizm postępowania rozwiązujący dolegliwości fizyczne. Podobną oczywistością powinno być zwrócenie się o pomoc do terapeuty w przypadku problemów natury psychicznej. Niestety bardzo często bagatelizujemy pierwsze symptomy nasilonego napięcia psychicznego zarówno u siebie, jak i swoich bliskich. A przecież długotrwale utrzymujący się silny poziom stresu ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Może doprowadzić do nadużywania alkoholu czy narkotyków, depresji, samookaleczeń, czy nawet prób samobójczych.

Psychoterapia lub terapia systemowa

Wiele osób uważa, że psychoterapia to długotrwały i kosztowny proces, który wymaga setek spotkań w gabinecie psychologicznym. Nie musi tak być. Osoby, które są niechętne wobec długookresowej analizy psychologicznej, mogą skorzystać z tzw. krótkoterminowej terapii systemowej, inaczej zwanej ustawieniami hellingerowskimi od nazwiska autora tej metody Berta Hellingera.

Założeniem terapii systemowej jest skoncentrowanie się na problemach nie tylko człowieka przychodzącego do terapeuty, ale też całego systemu, w którym on żyje, czyli jego rodziny i najbliższych mu osób. Jak to wygląda w praktyce? W przypadku terapii grupowej) uczestnik terapii ustawia w roli członków swojej rodziny (np. matki, dziadka, córki) innych uczestników grupy terapeutycznej, natomiast w terapii indywidualnej w tych rolach występuje terapeuta. Dzięki temu rozwiązaniu uczestnik może spojrzeć na relacje w swojej rodzinie (systemie) z zewnątrz, z innej, nowej perspektywy. Pozwala to odkryć źródła problemów, a tym samym znaleźć sposoby na ich rozwiązanie.

Bert Hellinger, twórca metody ustawień systemowych, twierdzi, że rozwiązując nasze problemy psychiczne, pomagamy nie tylko sobie, ale też naszym najbliższym – „Niektórzy myślą, że ich cierpienie zbawi świat, a ono często tylko pozbawia innych szczęścia.”

gabinet
Psychoterapia nie musi być długotrwałym i kosztownym procesem.

Terapia systemowa w Gryficach

Mieszkańcy Gryfic mogą skorzystać z terapii systemowej prowadzonej przez Mariusza Mieczakowskiego w przychodni Lek-Med przy ulicy Niepodległości 82 w czwartki i piątki w godzinach od 9:00 do 14:00.

Na wizytę można umówić się telefonicznie dzwoniąc na numer 601 52 85 15 lub wysyłając e-maila na adres mariusz.mieczakowski@gmail.com.

Pierwsze spotkanie z terapeutą może trwać jedynie 15 minut i pozwoli zdiagnozować źródło problemu. Po tym spotkaniu uczestnik podejmuje decyzję, czy chce kontynuować terapię. Ceny zaczynają się od 50 złotych. Terapeuta zajmuje się wszystkimi rodzajami problemów w małżeństwie, związkach, uczuciach, w pracy, z pieniędzmi, czy ze zdrowiem.

mieczakowski plakat
Terapia systemowa z Mariuszem Mieczakowskim w przychodni Lek-Med w Gryficach.
Poprzedni artykuł1 300 000 zł dofinansowania na infrastrukturę wodno-kanalizacyjną dla Gminy Płoty
Następny artykułGmina Brojce z dofinansowaniem z programu Zdalna Szkoła+