Norweski Instytut Zdrowia Publicznego zalecił zaprzestanie dalszego stosowania szczepionki AstraZeneca (Vaxzevria) w programie szczepień przeciwko COVID-19 w Norwegii.

Korzystanie ze szczepionki AstraZeneca w Norwegii zostało wstrzymane 11 marca br. 15 kwietnia Norweski Instytut Zdrowia Publicznego zaproponował usunięcie szczepionki AstraZeneca z programu szczepień przeciwko COVID-19 w kraju. Decyzja ta jest spowodowana związkiem między szczepionką AstraZeneca a rzadkimi, ale ciężkimi przypadkami zakrzepicy żył po przyjęciu preparatu.

Ryzyko stosowania szczepionki za wysokie

Geir Bukholm, dyrektor Wydziału Kontroli Zakażeń i Zdrowia Środowiskowego Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego podkreślił, że nie była to łatwa decyzja, ale, zdaniem instytutu, ryzyko związane ze stosowaniem szczepionki AstraZeneca jest wyższe niż zagrożenie COVID-19. Wynika to z faktu, że większość najstarszych obywateli Norwegii została już zaszczepiona, a program szczepień AstraZececa dotyczyłby osób w wieku poniżej 65 roku życia.

„W Norwegii niewiele osób umiera z powodu COVID-19, więc ryzyko śmierci po szczepieniu preparatem AstraZeneca byłoby wyższe niż ryzyko zgonu z powodu zakażenia SARS-COV-2, szczególnie w przypadku osób młodszych” – twierdzi Bukholm.

Obliczenia przeprowadzono na podstawie danych z Norwegii, w których porównywano ryzyko zgonu z powodu COVID-19 w różnych grupach wiekowych z ryzykiem śmierci w wyniku ciężkiej, ale rzadkiej zakrzepicy krwi obserwowanej po szczepieniu AstraZeneca.

Druga dawka również wstrzymana

Osobom, które otrzymały już pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca, zostanie podana druga dawka innego preparatu.

Kolejne kroki w Norwegii

W Norwegii zostało także tymczasowo wstrzymane stosowanie szczepionki Johnson & Johnson do czasu uzyskania dalszych informacji na temat związku stosowania preparatu z zakrzepicą żył.

Obecnie wciąż trwają ustalenia, czy szczepionki AstraZeneca i Johnson & Johnson nadają się do stosowania w Norwegii ze względu na obawy dotyczące zakrzepów krwi po przyjęciu preparatów. Ostateczna decyzja w obu kwestiach zapadnie w maju.

Obecnie w Norwegii przechowywanych jest ok. 200 000 dawek szczepionki AstraZeneca i 24 000 dawek szczepionki Johnson & Johnson. Preparaty magazynuje się zgodnie z przepisami do czasu podjęcia decyzji o sposobie ich wykorzystania.

19 kwietnia Norweski Instytut Zdrowia Publicznego poinformował, że planowana jest dostawa 1,2 miliona dodatkowych dawek preparatu Pfizer do Norwegii.

A jak wygląda sytuacja w Polsce?

Polska podąża za wytycznymi UE i jak do tej pory króluje przekonanie, że benefity z przyjęcia szczepionki są wyższe niż ryzyko, co stoi w sprzeczności z najnowszymi doniesieniami z Norwegii.

Poprzedni artykułNikodem Hapka wyróżniony za dotychczasowe osiągnięcia
Następny artykuł10 koncertów na X-lecie Gryfickiego Lata Muzycznego