Dziś w całej Polsce odbywa się „Czarny protest”, strajk przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych. 

W proteście wzięli udział również mieszkańcy gminy Gryfice. Na placu Zwycięstwa o godz. 14:00 zebrał się tłum ludzi, zarówno pań jak i panów, pragnących zaprotestować przeciwko wprowadzeniu ustawy zaostrzającej przepisy aborcyjne.

W geście solidarności nie zabrakło również polityków, mogliśmy zobaczyć Starostę Powiatu Gryfickiego Kazimierza Sacia oraz Przewodniczącego Rady Powiatu, Marka Gołuchowskiego.

Czym jest „Czarny protest”?

Jest to protest zainicjowany w mediach społecznościowych, jako reakcja na projekt ustawy wprowadzający całkowity zakaz przerywania ciąży oraz karania kobiet, które poddadzą się aborcji.

W myśl obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (z 1993 r.) aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Projekt ustawy został skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Zdrowia.

Poprzedni artykułReferendum w Płotach nieważne!
Następny artykułMiędzynarodowy Dzień Zwierząt