14 lutego, jak co roku, obchodzony będzie Dzień Zakochanych, czyli Walentynki. Chrześcijanie uznają co najmniej trzech świętych o imieniu Walenty. Historia jednego z nich zaczęła się, gdy cesarz Rzymu Klaudiusz II wydał zakaz udzielania ślubów młodym mężczyznom. Uważał on, że samotni mężczyźni są lepszymi żołnierzami. Wtedy to św. Walenty stracił życie, bowiem przeciwstawił się woli cesarza i udzielał ślubów.
Druga historia mówi o Walentym, który został stracony za pomoc prześladowanym. Z więzienia wysłał swojej ukochanej list z podpisem „From Your Valentine”.
Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem św. Walentego z Bawarii i Tyrolu, ale popularne stały się w latach 90 XX wieku. W Słowenii Walentynki są dniem wiosny, dobrego zdrowia, patrona pszczelarzy i pielgrzymów. W Finlandii i Estonii dzień ten oznacza – „dzień przyjaźni”. W Iranie w Walentynki miłość swą kieruje się do matek i żon. Na Filipinach 14 lutego znacznie rosną ceny kwiatów szczególnie czerwonych. Hiszpania zamieniła ten dzień na uroczystość róży. W Japonii w Walentynki to kobiety wręczają mężczyznom prezenty w postaci czekoladek i to wszystkim w swoim otoczeniu. Natomiast 14 marca przypada tzw. Biały Dzień, kiedy to mężczyźni mają odwdzięczyć się kobietom. Przyjęte jest, że podarunki mają mieć wartość dwa, trzy razy większą niż dostali sami. W Arabii Saudyjskiej w 2002 i 2008 roku policja religijna pilnowała zakazu sprzedaży artykułów walentynkowych.
Kilka ciekawostek:
- Niektórzy nie tylko wśród bliskich osób mają ukochane istoty, którym wręczają podarunki. Około 3 procent ludzi posiadających zwierzęta w tym dniu wręcza prezent pupilowi.
- 14 lutego organizowanych jest bardzo dużo ślubów.
- W Stanach Zjednoczonych wysyła się ponad 155 milionów kartek walentynkowych. Więcej jest jedynie kartek z życzeniami na Boże Narodzenie.
- Kościół Prawosławny obchodzi Walentynki 6 i 30 lipca.
- W Brazylii święto to obchodzi się 12 czerwca.
- W Kościele katolickim jest ośmiu Walentych, z czego aż trzech z 14 lutego.
- Symbolami tego święta są czerwone serca, kwiaty, kartki i amor.
- W Polsce Walentynki znane są od lat 90.
Pamiętajmy o najbliższych osobach, żeby nie poczuły się niekochane.