Nie wszystkim dzieciom udało się opuścić miejsce zamieszkania w te wakacje i wyjechać gdzieś daleko. Jednak wszystkie dzieci są nasze, jak mówią znawcy tematu, dlatego trzeba było zapewnić im miłe chwile tu gdzie żyją każdego dnia.

Anna Rzepecka – instruktor w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury i Marzenna Dudek – bibliotekarka z Gołańczy Pomorskiej przygotowały i poprowadziły zajęcia z dziećmi w Gosławiu.

„Czytające podwórka” to akcja, poprzez którą chciały pokazać, że czytanie książek, propagowanie zdrowego trybu życia, rozmowy o ekologii nawet z najmłodszymi, mają sens. Na początku dzieci wysłuchały kilku historyjek o owadach, robaczkach i otaczającej nas przyrodzie, o którą należy dbać i uczyć się ją chronić, chwilę później zapoznały się także fragmentami książki „Detektyw Łodyga na tropie”. Najmłodsi opowiadali o ptakach, zwierzętach, roślinach, które je otaczają w ich rodzinnej wsi. Każdy mały uczestnik spotkania wie, że należy dbać o planetę Ziemię, ale dowiedziały się, że należy zacząć od swojego podwórka, lasku, drogi, wsi. Co może zrobić młody ekolog? Może nie śmiecić, może wyrzucać śmieci do odpowiednich koszy, myć zęby używając kubeczka, wykorzystywać do zabaw plastycznych materiałów tzw. „przydasi” (odzyskanych ozdób, ścinków papierków, wstążeczek…). Zamiast wyrzucać zabawki, które się już znudziły, może wymieniać się nimi z innymi dziećmi, dla których będą nowością. Taką prostą, ale jakże ważna wiedzę przekazano maluchom.

Zabawy z chustą klanzowską okazały się jednak ulubionym elementem spotkania. Następnie dzieci wykonały samodzielnie, według swoich pomysłów zakładki do książek. Miłym akcentem na zakończenie spotkania było wręczenie książeczek, które są pamiątką i nagrodą za pracę podczas zajęć oraz owocowy, zdrowy poczęstunek.

Organizatorzy dziecięcych zabaw dziękują sołtysowi Andrzejowi Sobczakowi i Mirosławowi Gliwie za pomoc w przygotowaniu spotkania.

Projekt „Czytające podwórka ” otrzymał dofinansowanie ze Starostwa Powiatowego w Gryficach.

Źródło: TOK

Poprzedni artykułJazda wyczynowa na hulajnodze – zawody sportowe w Trzebiatowie
Następny artykułPodział środków unijnych tematem senackiej komisji. Będzie wniosek do rządu