Większość z nas defibrylację zna z dostępnych w telewizji seriali lub filmów, ale tylko nieliczni uczestniczyli przy takim zdarzeniu. Może taka akcja nie wygląda dobrze, ale z pewnością w wielu przypadkach ratuje ludzie życie.
Urządzenia do defibrylacji otrzymały Domy Pomocy Społecznej z powiatu gryfickiego. Jako urządzenie medyczne defibrylator stanowi jednostkę centralną, a na unormowanie pracy serca wykorzystuje się specjalne elektrody przewodzące prąd stały o odpowiednio dużej mocy. Rozróżniamy dwa rodzaje tego typu urządzeń: dwufazowe i jednofazowe, różniące się wyładowaniami, funkcjami i wyglądem, choć cel, jaki mają osiągnąć, jest jeden – ratowanie zdrowia i życia. Zasada działania defibrylatora jest niezwykle prosta: program urządzenia poprzez elektrody przyklejone do ciała chorego odczytuje jego temperaturę, ciśnienie, EKG oraz na tej podstawie dokonuje analizy i dobiera odpowiednią siłę wstrząsów, które aplikuje do serca chorego. Rolą ratownika jest dokładne stosowanie się do komend głosowych lub poleceń widocznych na ekranie defibrylatora. Szansa na uratowanie życia ludzkiego z wykorzystaniem tego urządzenia sięga nawet 70% i dlatego tak istotne jest, by ich rozmieszczenie odpowiadało potrzebie szybkiego dostępu w miejscach występowania jak największej liczby osób.
W poniedziałek 19 lipca br., w gabinecie starosty Ryszarda Chmielowicza miało miejsce uroczyste przekazanie defibrylatorów dla mieszkańców Domów Pomocy Społecznej w Gryficach i Jarominie. Fundatorem urządzeń jest Pomerania Brokers Sp. z o.o. broker ubezpieczeniowy Starostwa Powiatowego w Gryficach.