31 marca 2021 r. wicestarosta Powiatu Gryfickiego Waldemar Wawrzyniak uczestniczył w konferencji Wojewody Zachodniopomorskiego. Tematem przewodnim było omówienie utworzenia Masowych Punktów Szczepień. Gryf Arena ma być jednym z nich.

W związku z deklarowaną przez Wojewodę zwiększoną dostawą szczepionek przeciw COVID-19, wicestarosta podjął decyzję o utworzeniu dodatkowego tzw. Masowego Punktu Szczepień, który zlokalizowany będzie w hali widowiskowo-sportowej Gryf Arena w Gryficach.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem uruchomienie punktu planuje się jeszcze w kwietniu bieżącego roku. Poza tym wszystkie gminy powiatu mają czas do wtorku 6 kwietnia br., aby na swoim terenie wskazać taki dodatkowy punkt.

Zapytaliśmy wicestarostę Waldemara Wawrzyniaka skąd taka decyzja?

Redakcja: Panie starosto proszę powiedzieć o co chodzi z tymi dodatkowymi punktami szczepień?

Waldemar Wawrzyniak: Jest to decyzja wojewody, na mocy której zarówno powiat jak i poszczególne gminy do 4 kwietnia mają wskazać, gdzie można uruchomić dodatkowe punkty szczepień na naszym terenie. Ponieważ 4 kwietnia była niedziela i święto, termin ten został przesunięty na wtorek 6 kwietnia br. My jako powiat już zgłosiliśmy swoje miejsce, a będzie nim Gryf Arena. Natomiast z burmistrzami i wójtami spotkamy się ostatecznie w środę 7 kwietnia i wtedy podadzą oni swoje dodatkowe punkty szczepień.

Redakcja: A jak będzie wyglądało przygotowanie takiego miejsce i kto będzie za to odpowiedzialny?

Waldemar Wawrzyniak: My je wskazujemy, natomiast zabezpieczeniem medycznym zajmą się placówki medyczne, bo to one mają podpisane umowy z NFZ i dostają na to środki. Zajmą się one personelem i stroną logistyczną tego przedsięwzięcia. My natomiast zadbamy o sprzęt i wyposażenie niezbędne i określone w przepisach typu krzesła itp. Chodzi o ten sprzęt poza medyczny, bo tym zajmą się POZ.

Temat jest na etapie zabezpieczenia dodatkowych miejsc szczepień. Jeżeli okaże się, że wszystkie placówki POZ w powiecie uruchomią takie punkty, to wtedy wskazane przez nas punkty mogą nie być potrzebne. W powiecie mamy 17 placówek POZ, ale takie punkty uruchomiło tylko 7 z nich. Dlatego jest taka decyzja, żeby zgłosić dodatkowe punkty w razie potrzeby ich uruchomienia.

Kiedy poznamy już wszystkie takie punkty w całym powiecie, poinformujemy czytelników.

gryf arena
W powiecie gryfickim będą dodatkowe punkty szczepień.