Sytuacja w domach opieki w Polsce jest bardzo dramatyczna. Niepokojące wiadomości, jakie docierają każdego dnia do władz powiatu gryfickiego spowodowały, że podjęto kroki, które mają profilaktycznie zabezpieczyć DPS-y na naszym terenie.

Na terenie DPS Gryfice przy ul. Kościuszki 71, starostwo powiatowe rozstawiło duży namiot. Ma on być profilaktycznym zabezpieczeniem, gdyby okazało się, że potrzebny jest zadaszony teren. O jego przeznaczenie oraz inne działania w kierunku ochrony mieszkańców DPS-ów zapytaliśmy Ryszarda Chmielowicza – starostę powiatu.

Przekazy, które docierają do nas z Polski są głęboko niepokojące. Nie ulega wątpliwości, że DPS-y to najtrudniejszy wycinek działalności powiatu. Opieka nad starszymi, schorowanymi ludźmi, potrzebującymi całodobowej opieki, jest bardzo trudnym zadaniem dla naszych służb w okresie pandemii. W tym zakresie są konkretne wytyczne w jaki sposób chronić najsłabszych i idąca za tym pomoc. Od strony wojewody będą środki ochrony osobistej dla naszych DPS-ów. Podejmujemy również decyzję o zamknięciu placówek dla osób z zewnątrz, nawet najbliższych. Nasze obiekty DPS to kilka budynków i podejmujemy próbę, aby każdy z nich działał oddzielnie, żeby nie przenosić nawet obiadów. W DPS Jaromin zamknięto stołówkę i obiady będą dostarczane do poszczególnych budynków, żeby nie grupować ludzi. Prowadzimy również działania profilaktyczne w stosunku do kadry pracowniczej. Badamy temperatury, pytamy o ewentualne dolegliwości i dopiero pracownik może przystąpić do zajęć. Przy gryfickim DPS-ie rozłożyliśmy namiot, jest to zabieg profilaktyczny. W momencie, kiedy na obiekcie nic się nie dzieje, uruchamiamy pewne kroki, które mogą być przydatne na przyszłość. Przeznaczenie tego namiotu będzie takie, jakie akurat będą potrzeby, może on pełnić wielorakie funkcje, a jeśli go mamy to niech będzie gotowy. Poza tym na bieżąco prowadzimy dezynfekcję, środki ochrony osobistej są zabezpieczone, mamy też zamówione kombinezony…”– powiedział starosta.

Poprzedni artykułGryfice dla Bohaterów! Każdy może pomóc!
Następny artykułWAŻNE! Zmiany w komunikacji miejskiej w Gminie Gryfice