W Polsce Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzony jest odpowiednio 21. i 22. stycznia. Święto jest okazją do podziękowania za opiekę i troskę, którą dziadkowie obdarzają nas każdego dnia. 

Dzień Babci w Polsce zainicjowany został w latach 60. Datę zawdzięczamy wydarzeniu, które miało miejsce w Poznaniu. Mieczysława Ćwiklińska w dniu swoich 85. urodzin grała w Poznaniu rolę babci w sztuce „Drzewa umierają stojąc”. W ramach podziękowania i uczczenia urodzin aktorki, wręczono jej tort z napisem „Dla babci” argumentując, że 21 stycznia w Poznaniu obchodzony jest Dzień Babci. W następnym roku warszawski „Express Wieczorny” ogłosił 21 stycznia jako Dzień Babci. Dzień Dziadka w Polsce zaczął być obchodzony dopiero w latach 80.

Na świecie babcie i dziadkowie również obchodzą swoje święto. We Francji wszystkie babcie świętują w pierwszą niedzielę Marca. W USA i Kanadzie dziadkowie świętują w pierwszy poniedziałek września, a w Wielkiej Brytanii w pierwszą niedzielę października. Dzień Babci w październiku obchodzą również babcie we Włoszech (2 października) oraz w Rosji (15 października). W Japonii nie obchodzi się Dnia Babci i Dziadka, ale 15. września świętuje się Dzień Szacunku dla Wieku.

 

Poprzedni artykułPrzerwy w dostawie prądu na terenie powiatu gryfickiego
Następny artykułDofinansowanie na modernizację gospodarki wodno-ściekowej w gminie Rewal