Jak co roku w dniu 14 października wszyscy nauczyciele, wychowawcy i pracownicy oświaty obchodzą swoje święto. Ustanowione zostało w 1972 roku (był to wówczas Dzień Nauczyciela) a od roku 1982 znane jest jako Dzień Edukacji Narodowej. Święto ustanowiono na cześć powołania Komisji Edukacji Narodowej właśnie 14 października 1773r.

We wszystkich szkołach, przedszkolach, uczelniach i placówkach oświatowych na terenie powiatu gryfickiego i całego kraju, nauczyciele i uczniowie przypominają historię oświaty w Polsce. Jest ona o tyle ważna, że w czasach zaborów i okupacji nauczyciele byli ostoją polskości, kształcili młode pokolenia, dbali o przetrwanie kultury i nauki wśród narodu. Tak jest nadal, bo kim bylibyśmy, gdyby nie nasi przewodnicy po nauce z wielu dziedzin, tj. historia, przyroda, fizyka czy chemia. Akademie uczniowskie, laurki, dyplomy i podziękowania dla nauczycieli i pracowników, to powszedni scenariusz tego dnia. Przyjęło się, że Dzień Edukacji Narodowej to pora na to, by nagrodzić najlepszych pracowników oświaty: dyrektorzy nagradzają nauczycieli, władze samorządowe –dyrektorów. Najlepsi z najlepszych typowani są do nagrody Kuratora Oświaty a nawet Ministra Oświaty.

Złośliwi twierdzą, że 14 października to kolejny dzień wolny od pracy, ale tak nie jest. Szkoły są zobowiązane do zapewnienia zajęć uczniom, którzy nie mają zorganizowanej innej opieki. To dzień wolny od zajęć dydaktycznych, ale nie od opiekuńczych i wychowawczych.

Wszyscy wspominamy w tym dniu swoich nauczycieli, woźne, kucharki czy szatniarki, z którymi mieliśmy okazję się spotkać krocząc drogą edukacji. Jednych wspominamy z nostalgią, innych z humorem. Niektórych już nie ma wśród nas,  ale nadal ich podziwiamy za wiedzę, cierpliwość, ciepło i dobroć. Każdy chciał dla nas jak najlepiej, nawet, gdy był niesprawiedliwy czy za dużo od nas wymagał. Po wielu latach im dziękujemy.

Obecna młodzież też kiedyś doceni starania swoich belfrów. Trzeba na to czasu i doświadczenia. Bo jak się mówi: obyś cudze dzieci uczył. To powiedzenie świadczy, że zawód nauczyciela jest trudny, bo nauczyciel odpowiada za cudze życie i przyszłość. To misja i powołanie, bo praca w szkole weryfikuje tych, którzy trafili do oświaty przez przypadek.

Dziś przyłączamy się do życzeń dla wszystkich osób pracujących w oświacie. Pamiętajmy, że gdyby nie oni, nie robilibyśmy tego, co robimy, nie wiedzielibyśmy tego, czego doświadczyliśmy w szkole. Bo szkoła to nasza młodość i radość z życia.

Wszystkiego najlepszego!!!

 

Poprzedni artykułUroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej w GDK
Następny artykułWrażenia ze spotkania z wybitnym aktorem