Dzień Seniora to dobry czas, aby podziękować tej grupie społecznej za ogromny wkład pracy w wychowanie kolejnych pokoleń i za przekazanie im tych najważniejszych życiowych wartości. To również świetny moment, żeby pokazać, że Seniorzy potrafią być bardzo aktywni, a jesień życia wcale nie musi być smutna i apatyczna.

Widać to szczególnie na przykładzie Seniorów mieszkających w Domu Pomocy Społecznej w Gryficach. Dyrektor placówki Marzena Pelc oraz niezwykle zaangażowany personel sprawiają, że praktycznie cały rok pełen jest projektów prowadzonych na rzecz pensjonariuszy.

Jednym z nich jest „Pokaz mody dla Seniora”. W to ogromne przedsięwzięcie przez długi czas zaangażowani są mieszkańcy placówki i oczywiście personel. Trudno opisać emocje, jakie towarzyszą wyborowi epoki, przygotowaniu charakterystycznych dla niej strojów i epizodów z życia. Kiedy przychodzi dzień pokazu od rana tworzą się fryzury, makijaże i ostatnie poprawki. Sam pokaz mody to ogromna adrenalina, mnóstwo radości i efekt sukcesu, w którym uczestniczą również zaproszeni goście. Koniec tego niezwykłego wydarzenia, to tak naprawdę przygotowania do kolejnych, a wśród nich „Przejazdu Ciuchcią Retro do Trzęsacza”. Wagoniki ciuchci tętniące życiem, śpiewem i radosnymi rozmowami dojeżdżają do Trzęsacza, gdzie czeka na Seniorów prawdziwa biesiada na świeżym powietrzu. Pyszne posiłki, napoje, muzyka i zabawy ruchowe sprawiają, że Seniorom uśmiech nie gaśnie. Bardzo aktywnie włączają się do zabawy i zupełnie zapominają o wieku oraz dyskomforcie, jaki czasem im towarzyszy.

Powrót znad morza jest również powrotem do codzienności, ale wspomnienia skutecznie skracają czas do następnego projektu. A jest nim „Dzień Seniora”, który odbywa się w hali Gryf Arena w Gryficach. To bardzo duże spotkanie nie tylko mieszkańców DPS z Powiatu Gryfickiego, ale też członków ZERiI również z całego powiatu.

Wydawałoby się, że spotkanie jak wiele innych, ale nic bardziej mylnego.

Znamienici goście, życzenia z okazji urodzin, listy gratulacyjne i mnóstwo ciepłych słów w stronę Seniorów, z niejednego oka wyciskają łzy wzruszenia. Świadomość, że to wszystko jest dla Nich, przepełnia serca radością. Oczywiście nie brakuje tego dnia gier i zabaw, muzyki i tańca. Te piękne chwile uwiecznione zostają na fotografiach, a te z kolei są częścią projektu pod nazwą „Kalendarz Seniora”. Publikacja pełna zdjęć z całorocznych spotkań jest wydawana u schyłku każdego roku i cieszy się ogromnym powodzeniem.

To nie wszystko. Dyrektor placówki Marzena Pelc z całym zespołem świetnych pracowników pamiętają o Seniorach w Dzień Kobiet, Dzień Matki i Ojca, w Dzień Babci i Dziadka, z okazji Świąt Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia. Starają się o kontakt pokoleń i wtedy młodzież zabiera Seniorów na spacery lub po prostu przychodzi porozmawiać.

Wiele z tych spotkań jest organizowanych we współpracy ze ZERiI, ale nad wszystkim czuwa ten niesamowity zespół ludzi, który tworzy życie DPS z ogromnym szacunkiem dla Seniorów. To nie jest tylko praca, to jest Dom, w którym mieszkańcy czują ciepło, czują że są ważni i otacza ich uczucie.

Niestety w tym roku z powodu pandemii, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców wiele spotkań nie doszło do skutku. Ale kochani Seniorzy jeszcze będzie przepięknie, wszystko powróci ze zdwojoną mocą, a serca tych, którzy dla Was działają są każdego dnia obok Was.