Prawie rok temu Miejska Biblioteka Publiczna udostępniła osobom niepełnosprawnym tzw. czytaki. Są to urządzenia, które pozwalają osobom tego potrzebującym, np. niewidomym, odkryć niejako na nowo przy użyciu nowoczesnych urządzeń świat książki dźwiękowej, czyli audiobooków.

Biblioteka nie zamyka oczu również na osoby z innego rodzaju specjalnymi potrzebami i stopniowo coraz bardziej wychodzi im na przeciw.

Oto co mówi na ten temat Przemysław Kubalica, dyrektor MBP im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach:

Zauważamy potrzebę zmiany naszego zapatrywania na osoby, które z przyczyn od siebie nie zależnych nie mogą korzystać z naszej oferty. Są to nie tylko osoby słabosłyszące czy niedowidzące. Mam tu na myśli również poruszających się na wózkach. Jak być może zauważyli Państwo w bieżącym roku sporo się w tym temacie u nas zmieniło. Pomimo jubileuszu biblioteki od początku roku prowadziliśmy remont. Odświeżyliśmy ściany oraz wyremontowaliśmy sanitariaty.  Wkrótce również ruszy przebudowa wejścia do budynku a dokładniej podjazdem dla wózków.

Tyle w temacie samego budynku. Zmiany dotyczyć będą również pracowników. Wiosna br. zgłosiliśmy chęć udziału w projekcie „Biblioteki otwarte dla wszystkich -szkolenia dla bibliotekarzy z obsługi niepełnosprawnego czytelnika i promocji”, którego organizatorem jest warszawska Fundacja Szansa dla Niewidomych. Dziś, już mogę powiedzieć, że przeszliśmy cały proces rekrutacji i jako jedyna biblioteka w naszym województwie zostaliśmy zakwalifikowani do udziału w nim. Dzięki temu moi bibliotekarze w listopadzie br. przejdą szkolenie, w trakcie którego nabędą niezbędnych umiejętności, pozwalających lepiej obsługiwać osoby niepełnosprawne. Poza tym mamy również wstępną umowę dotyczącą udziału moich pracowników w kursach języka migowego.

Pragniemy, bowiem by biblioteka kompleksowo i profesjonalnie była gotowa na przyjęcie i obsługę osób niepełnosprawnych.

Gryficka Biblioteka przechodzi zmiany, które ułatwią korzystanie z niej osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.
Gryficka Biblioteka przechodzi zmiany, które ułatwią korzystanie z niej osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.