Mamy świetną wiadomość dla wszystkich miłośników królewskiej gry. Już we wrześniu w naszym mieście zostanie rozegrany I Gryficki Festiwal Szachowy!

W dniach 8-15 września 2019 r. w naszym mieście odbędzie się I Gryficki Festiwal Szachowy – wydarzenie, które umiejscowi Gryfice na Szachowej Mapie Polski. W sposób szczególny zachęcamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, jako że portal eGryfice jest jednym z jego współorganizatorów.

Więcej niż zwykła gra

Nad wpływem w gry w szachy na rozwój intelektualny i psychiczny pochylało się już wielu naukowców. Wyniki badań wskazują jednoznacznie, że ów wpływ jest naprawdę niebagatelny. Fakt ten coraz powszechniej wykorzystywany jest w edukacji, czego przykładem jest znany ogólnoświatowy projekt „Edukacja przez szachy w szkole”, do którego w Polsce przystąpiło już prawie tysiąc szkół.

Szachy poprawiają zdolności intelektualne, kształcą umiejętność krytycznego i strategicznego myślenia, uczą podejmowania decyzji. Sam proces nauki wymaga cierpliwości i wytrwałości. Lista korzyści z grania w szachy zdaje się nie mieć końca. To świetny sposób, aby utrzymać swój umysł w dobrej formie. Jeśli jeszcze nie jesteś szachistą – naprawdę warto spróbować!

Idea stojąca za Festiwalem

Podczas Festiwalu organizatorzy chcą pokazać wartość gry w szachy jako narzędzia kształtującego myślenie i charakter oraz promować myślenie strategiczne wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Szachy to ponadto świetny sport, który łączy doświadczenia ludzi różnych pokoleń.

Celem jest zorganizowanie festiwalu, na którym szachiści będą mogli przez osiem dni oddawać się swojej pasji, grać dla zdobycia wyższych kategorii. Gryficki Festiwal to jednak nie tylko walka o kolejne punkty rankingowe. Organizatorzy chcą stworzyć wydarzenie, w którym szachiści i nie-szachiści rozmawiają o samych szachach, o ich wartościach dla pogłębiania myślenia i kształtowania charakteru.

I Gryficki Festiwal SzachowyKto może wziąć udział w Festiwalu Szachowym?

W turniejach uczestniczyć mogą wszyscy chętni szachiści, bez względu na wiek. Na każdy turniej obowiązuje jednak limit miejsc, należy więc swój udział uzgodnić z organizatorem, w terminie do 10 sierpnia.  Wymóg zgłoszenia do 10 sierpnia nie dotyczy turniejów: błyskawicznego i szachów szybkich.

Jakie turnieje zostaną rozegrane?

 • Preludium festiwalu: turniej błyskawiczny na gryfickim rynku, tempo: 3’+2”
 • A1, A2: turnieje kołowe z normą kandydata na mistrza i I kategorię, tempo: 90’/40 posunięć +30’+30” na posunięcie
 • B: Turniej kołowy na II i III kategorię, tempo – 90’+30”
 • C: Turniej szwajcarski na IV kategorię
 • Epilog: turniej open szachów szybkich, tempo – 10’+5”.

Turnieje A i B oraz szachów szybkich są zgłoszone do oceny rankingowej FIDE.

Uczestnicy turniejów A1 i A2 będą uszeregowani wg rankingu FIDE z dnia 1.08.2019 r. Osoby „nieparzyste” grają w turnieju A1, a osoby „parzyste” w turnieju A2.

Organizator zastrzega sobie prawo dopuszczenia do każdego turnieju jednej oso­by nie spełniającej warunków uczestnictwa, jeżeli nie spowoduje to zna­czą­cego utrudnienia uzyskania kategorii szachowej.

Podczas partii kontakty dzieci z rodzicami, trenerami lub opiekunami dozwolo­ne są tylko w obecności sędziego.

Gdzie odbędzie się Festiwal?

 • Turnieje A1, A2, B oraz turniej szachów szybkich odbędą się w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu w Gryficach, 72–300 Gryfice, ul. Piłsudskiego 34, sala 101.
 • Turniej C zostanie rozegrany w Centrum Edukacyjnym Top Link, 72-300 Gryfice, ul. Kościuszki 19.

Spotkajmy się na Gryfickim Festiwalu Szachowym!

Spotkajmy się na festiwalu, aby rozmawiać o filmach szachowych, o koryfeuszach szachów, o literaturze szachowej. Porozmawiajmy o pozytywnym wpływie gry w szachy na dziesięcio-, pięćdziesięcio- i osiemdziesięciolatków. Co mają sobie do powiedzenia na temat gry przedstawiciele trzech pokoleń? Spiszemy to!

Czekamy na rozmowy przy herbacie, kawie, muzyce, kręglach, a może w podróży kolejką wąskotorową. Chcemy rozmawiać o skuteczności, ale też o pięknie w szachach. Trzy najpiękniejsze partie zostaną nagrodzone, ale wiele innych będzie dostrzeżonych, zapisanych i zachowanych do dalszych analiz. – mówi Mistrz Międzynarodowy i autor książek Jan Przewoźnik.

Organizator:

Głównym organizatorem festiwalu jest Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Gryficach.

Współorganizatorzy:

 • Uczniowski Klub Sportowy „Szach” Gryficach
 • Portal Internetowy eGryfice.pl
 • Centrum Edukacyjne Top Link Gryfice
 • Uczniowski Klub Sportowy „Top Link” Gryfice

Partnerzy i sponsorzy:

 • Urząd Miejski w Gryficach
 • Starostwo Powiatowe w Gryficach
 • Browar Folga w Gryficach
 • Centrum Rozrywki Rodzinnej Kapitol w Gryficach
 • Nadmorska Kolej Wąskotorowa

Więcej informacji znajdziecie na stronie festiwalu:

https://egryfice.pl/gryficki-festiwal-szachowy/

 

Poprzedni artykułSilny wiatr i deszcz w powiecie gryfickim. Ostrzeżenie meteorologiczne
Następny artykułZłote Jarmarki w Rewalu