W niedzielę 8 września rozpoczął się I Gryficki Festiwal Szachowy, wydarzenie które promuje grę w szachy i wpływ królewskiej gry na rozwój dzieci i młodzieży. Gryfice na kilka dni stały się regionalnym centrum szachowym.

Główny turniej Festiwalu (turniej szachów klasycznych) rozpoczął się w poniedziałek 9 września, a turniej uroczyście otworzył prodziekan wydziału Ekonomii i Pedagogiki ZPSB w Gryficach dr Jarosław Poteralski.

Turniej główny został poprzedzony silnie obsadzonym turniejem szachów błyskawicznych, rozgrywanym w gościnnych progach głównego organizatora turnieju – Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Gryficach.

W niedzielne popołudnie w Gryficach zagrali znakomici szachiści i działacze z całego województwa i nie tylko, m.in. medalista Mistrzostw Polski do lat 18 Kacper Karwowski, IM Jan Przewoźnik, Szef Kolegium Sędziów ZZSzach Arkadiusz Korbal, oraz czołówka gryfickich szachistów (wspomniany Kacper Karwowski, Tobiasz Smal, Jakub Kubiak). Na turnieju spotkała się młodość z doświadczeniem, gdyż różnica wieku pomiędzy zawodnikami czasem wynosiła kilkadziesiąt lat.

W Szachy błyskawiczne gra się jak sama nazwa wskazuje… błyskawicznie. Czasem ruch należy wykonać w 1 sekundę. Pogląd na to, jakie emocje towarzyszą zawodnikom, daje poniższy filmik.

Turniej, po zaciętej walce do końca, wygrał wywodzący się z Gryfic Kacper Karwowski, przed Arkadiuszem Korbalem ze Szczecina i Jakubem Kubiakiem z Gryfic. Pełne wyniki można znaleźć na stronie turnieju.

Po udanym turnieju, który przebiegał w fantastycznej, kameralnej atmosferze, zawodnicy udali się do gryfickiego Kapitolu, gdzie skorzystali z gościnności gospodarzy i zmierzyli się w turnieju kręgli. Również tutaj młodość zmagała się z doświadczeniem, ale ostatecznie najlepszy wynik osiągnął Wojciech Kwocz, który uplasował się tuż przed weteranem Kajetanem Przysieckim.

Pierwszy dzień Festiwalu był niezwykle udany, lecz kolejne również zapowiadają się fantastycznie. Już we wtorek o 20:00 odbędzie się spotkanie szachowe w Browarze Folga, a w środę w PJSP Top Link odbędzie się wykład Mistrza Międzynarodowego i psychologa biznesu Jana Przewoźnika na temat roli szachów w rozwoju dzieci. Serdecznie Zapraszamy.

 

Więcej informacji na temat festiwalu oraz ciekawe artykuły dotyczące królewskiej gry znajdziecie na stronie:

https://egryfice.pl/gryficki-festiwal-szachowy/

Główny organizator I Gryfickiego Festiwalu Szachowego:

  • Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Gryficach

Współorganizatorzy:

  • Uczniowski Klub Sportowy “Szach” Gryficach
  • Portal Internetowy eGryfice.pl
  • Centrum Edukacyjne Top Link Gryfice
  • Uczniowski Klub Sportowy “Top Link” Gryfice

Partnerzy i sponsorzy:

  • Centrum Rozrywki Rodzinnej Kapitol
  • Browar Folga
  • Nadmorska Kolej Wąskotorowa
  • Starostwo Powiatowe w Gryficach
Poprzedni artykułZa nami dożynki w Brojcach – relacja
Następny artykuł4 medale Mistrzostw Województwa dla dziewczyn z Mokasyna Płoty