W dniach 9-14 września br. w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu w Gryficach odbył się Turniej Szachów Klasycznych rozgrywany podczas I Gryfickiego Festiwalu Szachowego. Zawodnicy walczyli prestiż, punkty rankingowe FIDE (Międzynarodowej Federacji Szachowej) oraz nagrody pieniężne o łącznej kwocie ponad 1000 złotych. Zobacz, jak przebiegały ich zmagania!

W turnieju sędziowanym przez Kazimierza Łaszewskiego wzięło udział dziesięcioro śmiałków, w tym siedmioro z rankingiem FIDE (Międzynarodowej Federacji Szachowej – ranking zdobywa się, rozgrywając partie turniejowe z zawodnikami już sklasyfikowanymi, przy czym dany turniej musi być zgłoszony do Federacji).

Wśród zawodników była tylko jedna kobieta – Nadzieja Jezikowska, reprezentująca klub Husaria Bieskierz. Jeśli natomiast chodzi o wiek uczestników, tutaj rozpiętość była spora. Najmłodszy szachista miał 12 lat, najstarszy zaś – 83. Turniej z pewnością dostarczył więc okazji do wymiany doświadczeń.

Podczas turnieju zawodnicy stoczyli ze sobą 9 emocjonujących rund, nim wyłoniony został zwycięzca – Jakub Kubiak z UKS Szach Gryfice!

Na podium tego Turnieju Szachów Klasycznych znaleźli się:

 1. Jakub Kubiak z UKS Szach Gryfice
 2. Kajetan Przysiecki z GZSN Start Gorzów Wielkopolski
 3. Kamil Łabędzki z UKS Szach Gryfice

Jak przebiegał turniej?

Zwycięzca, Jakub Kubiak, zawodnik z najwyższym rankingiem FIDE wśród startujących, nie przegrał ani jednej rundy. Wygrał z siedmioma przeciwnikami, zremisował natomiast z dwoma  – Kajetanem Przysieckim (w trzeciej rundzie) oraz Kamilem Łabędzkim (w 4 rundzie) – czyli z zawodnikami, którzy znaleźli się odpowiednio na drugim i trzecim miejscu.

Jakub Kubiak odbiera nagrodę za I miejsce w turnieju.
Jakub Kubiak odbiera nagrodę za I miejsce w turnieju.

Kajetan Przysiecki, kandydat na Mistrza FIDE, zdobywca drugiego miejsca w Turnieju Szachów Klasycznych, przegrał tylko jedną rundę – z drugim po Kamilu najmłodszym zawodnikiem turnieju, 13-letnim Adrianem Tarawskim z KSz Stilon Gorzów Wielkopolski (Adrian ostatecznie uplasował się na 6 miejscu). Pięć partii pan Kajetan zwieńczył sukcesem, natomiast  w 3 rundach zremisował: ze zwycięzcą turnieju Jakubem Kubiakiem, z Marianem Turczyńskim oraz z Wojciechem Kwoczem.

Kajetan Przysiecki odbiera nagrodę za II Miejsce w I GFS.
Kajetan Przysiecki odbiera nagrodę za II Miejsce w I GFS.

Dla 12-letniego Kamila Łabędzkiego z UKS Szach Gryfice (najmłodszego uczestnika turnieju) znalezienie się na podium to tym większy sukces, że aby tego dokonać, musiał on pokonać przeciwników plasujących się sporo wyżej w rankingu FIDE! Dzięki swoim osiągnięciom w Turnieju Szachów Klasycznych także znacznie poprawił swój ranking. Kamil odnotował na swoim koncie 5 zwycięstw (w tym z plasującym się o ponad 300 punktów FIDE wyżej od siebie Leopoldem Szrederem oraz ponad 200 punktów Marianem Turczyńskim), dwa remisy (w tym ze zwycięzcą – Jakubem Kubiakiem, o 750 punktów w skali FIDE “mocniejszym” od Kamila) oraz dwie przegrane. Kamila udało się pokonać Wojciechowi Kwoczowi, który ostatecznie uplasował się na najmniej szczęśliwym, czwartym miejscu, oraz Kajetanowi Przysieckiemu – zdobywcy srebrnego medalu w tym turnieju.

Kamil Łabędzki odbiera nagrodę za III miejsce w turnieju.
Kamil Łabędzki odbiera nagrodę za III miejsce w turnieju.

W turnieju, oprócz zdobycia punktów rankingowych, można było podwyższyć kategorie szachowe. Tego wyczynu dokonał Wojciech Kwocz zdobywając normę na II kategorię. Serdecznie gratulujemy!

Wojeciech Kwocz z nagrodą za czwarte miejsce.
Wojeciech Kwocz z nagrodą za czwarte miejsce.

A oto pełne wyniki turniejowych starć:

źródło: http://www.chessarbiter.com
źródło: http://www.chessarbiter.com

Dekoracja i wręczenie nagród

Po zakończeniu szachowych zmagań, przyszła pora na dekorację. Wszyscy zawodnicy otrzymali upominki, a najlepsi nagrody pieniężne i/lub vouchery. Nagrody zostały ufundowane przez Zachodniopomorską Szkołę Biznesu oraz Starostwo Powiatowe w Gryficach, które przekazało vouchery o wartości 1000zł. Nagrody wręczali dr Jarosław Poteralski i IM Jan Przwoźnik z ZPSB.

Oprócz nagrody za wyniki była również nagroda za najpiękniejszą partię, którą otrzymał Adrian Tarawski za partię z Marianem Turczyńskim. Nagrodę ufundował IM Jan Przewoźnik.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! Życzymy wielu kolejnych sukcesów szachowych i satysfakcji z rozwoju swojej pasji. Do zobaczenia na kolejnym Gryfickim Festiwalu Szachowym!

Główny organizator I Gryfickiego Festiwalu Szachowego:

 • Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Gryficach

Współorganizatorzy:

 • Uczniowski Klub Sportowy “Szach” w Gryficach
 • Portal Internetowy eGryfice.pl
 • Centrum Edukacyjne Top Link Gryfice
 • Uczniowski Klub Sportowy “Top Link” Gryfice

Partnerzy i sponsorzy:

 • Centrum Rozrywki Rodzinnej Kapitol
 • Browar Folga
 • Nadmorska Kolej Wąskotorowa
 • Starostwo Powiatowe w Gryficach

Więcej o festiwalu znajdziecie na stronie:

Gryficki Festiwal Szachowy