„Tak dla In Vitro” to obywatelski projekt ustawy, która wnosi o przywrócenie refundacji leczenia niepłodności metodą in vitro. Posłowie wspierający tą inicjatywę pomagają w zbieraniu podpisów, aby ustawa mogła być procedowana. Potrzeba ich ponad 100 tysięcy. We wtorek 22 listopada br., w biurze Artura Łąckiego – posła na Sejm RP odbyła się w tej sprawie konferencja prasowa z udziałem posłanki Magdaleny Filiks.

Obywatelski projekt ustawy „Tak dla In Vitro” zakłada, że na realizację programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności, corocznie zostaną przeznaczone środki z budżetu państwa, będące do dyspozycji Ministra Zdrowia, w wysokości 500 mln złotych.

Podczas konferencji prasowej zarówno posłanka Magdalena Filiks, jak i poseł Artur Łącki mówili o konieczności refundacji in vitro z budżetu państwa, bowiem w Polsce rodzi się bardzo mało dzieci, a jedną z przyczyn jest problem z naturalnym poczęciem. Natomiast ta metoda jest niezwykle kosztowna i niewiele par może sobie na nią pozwolić z własnych lub zapożyczonych środków.

Rządowy projekt refundacji in vitro funkcjonował w latach 2013 – 2016. Dzięki niemu na świat przyszło 22 191 dzieci. Został on przerwany w czerwcu 2016 roku przez Prawo i Sprawiedliwość.

Tymczasem problem niepłodności w Polsce może dotyczyć około 3 mln osób. Dla nich in vitro, to jedyny sposób na to, żeby zostać rodzicami. O swoich przeżyciach związanych z zapłodnieniem tą metodą mówiła podczas konferencji Pani Marta. Opowiadała ile środków, starań i wysiłku kosztowały ją i jej męża próby zapłodnienia metodą in vitro. W jej przypadku niestety nie udało się mimo trzech bardzo kosztownych prób. Dzisiaj jest Mamą adopcyjną i nie kryje wielkiej radości z tego powodu. Pani Marta zwróciła się również z apelem do wszystkich Polek i Polaków o podpisywanie się pod obywatelskim projektem ustawy, bo bardzo wiele par chciałoby skorzystać z tego leczenia, niestety barierą są pieniądze.

IN VITRO KONFERENCJA

Jeśli ktoś z mieszkańców Powiatu Gryfickiego jest zainteresowany podpisaniem list poparcia dla obywatelskiego projektu ustawy „Tak dla In Vitro”, wystarczy skontaktować się z koordynatorem akcji na nasz powiat – Dorotą Schrammek.

Kontakt: Tel/Whatsapp 571 341 259

mail: dorota.schrammek@o2.pl

In Vitro to przede wszystkim ludzie, którzy walczą o to, żeby mieć prawo do szczęścia, walczą o to, aby mieć dzieci – powiedzieli posłowie Magdalena Filiks i Artur Łącki, podczas konferencji prasowej.

IN VITRO KONFERENCJA

Poprzedni artykułSamorządowcy z życzeniami u pracowników socjalnych
Następny artykułWyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim Trzebiatów 2023