Podczas sobotniej (22.11.2020r.) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych obostrzeniach, które mają pomóc nam przetrwać najbliższe kilka miesięcy do czasu, aż szczepionka na koronawirusa będzie dostępna w Polsce.

– Wszyscy Polacy dysponują bronią. Tą bronią jest dyscyplina, przestrzeganie zasad sanitarnych. Rozpoczynamy okres, który nazywamy 100 dni solidarności – poinformował premier. Zaznaczył również, że nawet jeśli nie wszyscy od razu dostaną szczepionkę, albo nie będą chcieli się zaszczepić to i tak ta część populacji, która weźmie szczepionkę pozwoli przerwać łańcuch zakażeń.

Premier Morawiecki zaapelował też, żeby zbliżające się Święta Bożego Narodzenia spędzić w gronie najbliższej rodziny, z którą mieszkamy i aby w tym czasie nie przemieszczać się pomiędzy miastami.

Od nadchodzącej soboty placówki handlowe będą działać w najwyższym reżimie sanitarnym. Gastronomia, teatry, kina, siłownie i kluby fitness za radą epidemiologów pozostaną zamknięte do 27 grudnia. Przed świętami rząd poinformuje, co dalej. Szkoły pozostaną zamknięte do 23-24 grudnia, a ferie zimowe będą skumulowane w pierwszej połowie stycznia, tj. między 4 a 17 stycznia.

Warianty obostrzeń

W ramach prac Rząd przygotował trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po które będzie sięgał w zależności od rozwoju sytuacji. Dotyczą one:

 • tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
 • etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
 • kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Pierwszy etap – konkrety

Od 28 listopada przywrócona zostaje możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. Będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2.

Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.

Przemieszczanie się

 • dystans 1,5 m od innych osób;
 • ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w g. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.

Wydarzenia kulturalne i kina – działalność zawieszona

Komunikacja zbiorowa

 • 50% liczby miejsc siedzących, albo
 • 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

Kult religijny

 • Ograniczenie liczby osób w kościołach – max. 1 os. na 15m2
 • obowiązek zachowania odległości min. 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.

Zgromadzenia i spotkania

 • W zgromadzeniu może uczestniczyć max. 5 osób.
 • Imprezy organizowane w domu – z udziałem max. 5 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają.

Wesela, komunie i konsolacje – zakaz organizacji

Targi i wydarzenia – wyłącznie w formie online

Parki rozrywki – działalność zawieszona

Edukacja

 • Nauczanie zdalne dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.

Sklepy i galerie handlowe

 • Ograniczona liczba klientów – max. 1 os./15m2
 • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w g. 10:00 – 12:00

Hotele – działalność zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków.

Gastronomia – wyłącznie „na wynos” i „na dowóz”

Salony fryzjerskie i kosmetyczne – funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – min. 1,5 m odległości między stanowiskami

Siłownie, kluby fitness i aquaparki – działalność zawieszona

Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe – bez udziału publiczności

kancelaria premiera
Progi etapów zasad bezpieczeństwa. Foto: KPRM
Źródło: gov.pl