Już niebawem gryficki szpital będzie mógł wprowadzić do usług leczniczych tlenową terapię hiperbaryczną, jedną z najbardziej efektywnych metod dostarczania komórkom tlenu. Prace jeszcze trwają, ale komora hiperbaryczna już jest w placówce.

Szpital wojewódzki w Gryficach jest w trakcie prowadzenia bardzo dużej i trudnej logistycznie inwestycji. Polega ona na utworzenie Ośrodka Terapii Hiperbarycznej w SPZZOZ w Gryficach. Prace mające na celu przystosowanie gryfickiej placówki do umiejscowienia komory, ruszyły już w ubiegłym roku. Według szacowanych kosztów same roboty budowlane to kwota około 4 mln złotych, natomiast komora wraz z jej instalacją ma kosztować około 3 mln złotych. To duży koszt i poważna inwestycja. W ramach dotacji celowej inwestor otrzymała wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 1 mln złotych.

komora hiperbaryczna
Foto: SPZZOZ W GRYFICACH

Terapia hiperbaryczna sprzyja leczeniu szeregu chorób. Jest jedną z najbardziej efektywnych metod dostarczania tlenu do wszystkich komórek ciała. Komora trafiła do placówki w listopadzie 2019 roku. To 7 metrowy sprzęt o masie 20 ton. Do jej rozładunku potrzebna była praca wielu specjalistów. Przed wykonawcą jeszcze dokończenie prac budowlanych, ostateczna instalacja komory i testy. Niebawem nastąpi otwarcie jednego z nielicznych ośrodków w Polsce, gdzie prowadzone będzie leczenie tlenem.

komora hiperbaryczna
Foto: SPZZOZ W GRYFICACH