Dzięki przyznawanym od 2017 roku dotacjom udało się w województwie zachodniopomorskim zrealizować blisko 3,5 tysiące inicjatyw z Programu Społecznik.  Wachlarz działań realizowanych przez Społeczniczki i Społeczników jest szeroki. Dofinansowane są integracyjne spotkania, osiedlowe pikniki, zawody sportowe, turnieje gier planszowych czy akcje promujące badania profilaktyczne.

W poniedziałek, 5 grudnia, a więc w Międzynarodowym Dniu Wolontariusza, odbyła się gala podsumowująca tegoroczne działania w programie. Gospodarzem spotkania był marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Zarząd Województwa reprezentowali także: wicemarszałek Olgierd Kustosz oraz członek Zarządu Stanisław Wziątek.  W spotkaniu uczestniczyła  Senator Magdalena Kochan oraz Radni Województwa Zachodniopomorskiego.

Na dzisiejsze spotkanie przybyli ludzie aktywni i dobrej woli. Program Społecznik ma swoją historię i państwo tę historię co roku piszecie. Tym programem chcemy budować kapitał społeczny, a mówiąc wprost: zaufanie między ludźmi. Ten program jest po to, by ludzie mogli spotykać się. Tak samo doceniamy inicjatywy kulturalne, edukacyjne, ekologiczne, sportowe, integracyjne czy związane z wolontariatem. Program Społecznik wydobywa z ludzi to, co najlepsze. Cieszę się, że jesteśmy dziś tutaj razem – mówił marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Jak dobrze jest wśród ludzi, od których bije serdeczność, ciepło  i wzajemne zaufanie. Pięknie państwu dziękuję. Naprawdę świat jest dziwny, ale ludzi dobrej jest więcej. Dzięki państwu świat jest piękniejszy – powiedziała senator RP Magdalena Kochan.

Realizowane przez Społeczniczki i Społeczników projekty są często odpowiedzią na wydarzenia, którymi żyjemy, i które wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie. Dwa lata temu specjalna pula środków przeznaczona była na walkę ze skutkami pandemii (Program Społecznik na Ratunek). W tym roku z programu wspierane są działania integracyjne i pomocowe, głównie na rzecz obywateli Ukrainy, którzy na Pomorzu Zachodnim znaleźli bezpieczne schronienie, uciekając przed wojną wywołaną rosyjską agresją. Z dofinansowaniem marszałka odbywały się lekcje języka polskiego, polsko-ukraińskie warsztaty kulinarne czy organizowane były zajęcia pozalekcyjne dla dzieci.

Na spotkanie zaproszeni zostali również Społecznicy z gryfickiego Stowarzyszenia „Z Pomysłem”. – Jest taki czas kiedy Społecznicy spotykają Społeczników i to jest największa kumulacja pozytywnej energii w całym województwie. Na zaproszenie marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza uczestniczyliśmy w Gali podsumowującej Program Społecznik w roku 2022. Małą delegacją, ale z mocą nas wszystkich. Radosław Kotarski, Reni Jusis, wielkie grono wspaniałych ludzi, którzy są pozytywną zmianą, oni wszyscy sprawili, że to był bardzo dobry czas. I tak…, cytując Radka Kotarskiego, my też jesteśmy zmianą, jesteśmy działaniem i dobrze nam z tym. Możemy przybić z Wami piątkę i powiedzieć – to był dobry rok – ale następny będzie jeszcze lepszy. Tymczasem działamy, jest jeszcze dużo do zrobienia – mówią przedstawiciele Stowarzyszenia „Z Pomysłem”.

W styczniu poznamy projekty, które będą realizowane w 2023 r. z dofinansowaniem Programu Społecznik. Przed mieszkańcami szansa na uczestnictwo w ok. 400 inicjatywach, szytych na miarę zachodniopomorskich małych ojczyzn. Kolejny nabór wniosków w kwietniu i szansa na prawie 200 dotacji.

Poprzedni artykułNowe wyposażenie świetlic i kącików zabaw marszałkowskich szpitali
Następny artykułKolejne przyjęcia do służby w policji już 29 grudnia!